Lyžování s drakem neznamená jízdu na lyžích po Silvestrovské veselici. Jedná se o poměrně nový sport, tzv. “snowkiting“. Na vlastní oči jsem jej spatřila poprvé v listopadu u obce Fryšava, o vánočních svátcích si jej jeho příznivci užívali mezi Zvolí a Branišovem.
Možná někteří z vás viděli někde na poli lyžaře přivázané k jakoby padáku, jak se prohánějí po zasněžených pláních a nevěděli jste, oč se jedná. Ano, právě to je snowkiting.
Lyžař má k sobě popruhy přivázaného tzv. draka (komorový nebo nafukovací), kterého musí umět ovládat řídícími šňůrami a ovládací tyčí. Pro začátečníka je vhodné vyzkoušet si nejprve bodykiting, pouštění draka. A pokud to zvládne a umí lyžovat, je právě čas tyto dvě záležitosti spojit v jednu.
Jako v mnoha sportech, i zde se využívá síly větru. Příbuzným sportem je např. “kitesurfing“ – jízda na vodě v závěsu draka nebo kitebuggying, jízda na speciální tříkolce. Co se týká větru, optimální je již od 3m/s. Čím silnější vítr, tím dosáhnete větší rychlost, proto je třeba chránit tělo odpovídajícím oděvem, chrániči, přilbou.
Táhnout vás může drak jak na lyžích, tak snowboardu. Záleží, co máte víc v nohách a zda budete umět ovládat lépe lyže či prkno. Pamatujte na to, že je třeba mít poměrně hodně místa kolem sebe. Šňůry jsou dlouhé až 30m a pokud se chcete trochu svézt, musíte najít rovinu, kde vám nebudou jízdu komplikovat stromy nebo dokonce elektrické vedení. Výhodou je, že nemusíte vyhledávat kopce ani lyžařské vleky a kvůli pár jízdám stát dlouhé fronty.
Díky stále foukajícímu větru je Vysočina pro tento sport jako dělaná. Pokud budete mít chuť snowkiting vyzkoušet, máte zde optimální podmínky. Pamatujte ale, že je to sport extrémní a pro začátek by zřejmě bylo lepší využít pomoc odborníků, kteří už si umí s drakem poradit.