Vymýšlení názvů není žádná legrace

Jména z říše rostlinné i živočišné nás občas překvapují. Někdy jsou stroze vědecké, jindy něžně poetické.     

„České názvy zvířat a rostlin se občas mění. V každém oboru existuje skupina odborníků, která je přímo určena vymýšlet tyto názvy a to není žádná legrace. Vždy tady platí, že by názvy měly vyjadřovat buďto vzhled nebo nějakou charakteristickou vlastnost druhu“ říká Jaromír Čejka ze Správy CHKO Žďárské vrchy. „Pan doktor Benda z Národního muzea v Praze si kdysi přál změnit všechny názvy netopýrů, tedy těch pětadvaceti druhů, které žijí na území České republiky. Tak třeba netopýra černého chtěl nově nazvat ďasíkem.  A když se na tento druh netopýra zadíváte, tak musíte uznat, že jméno ďasík by mu opravdu sedělo. Ale návrh na změnu názvu netopýrů bohužel neprošel.“

 

Netopýr černý zůstane i nadále pouze netopýrem černým. Ale v říši rostlinné i živočišné najdeme i názvy mnohem půvabnější. Některé z těch romantičtějších a vzletnějších využili pracovníci Správy CHKO Žďárské vrchy k tomu, aby připravili soutěž pro malé školáky a vzbudili tak v nich větší zájem o přírodu.

 
 

 

Dětem, které se svým pedagogickým doprovodem navštíví Správu CHKO Žďárské vrchy ve Žďáře nad Sázavou, je předložen seznam zajímavých názvů mechů. Najdou zde například bezvlásku vlnkatou, kroucence zedního, zoubkočepku různořadou, krivočepku žlutou nebo plazivce obecného. A pak už záleží pouze na jejich bujné fantazii, co si pod tímto jménem představí. Od organizátorů následně dostanou papíry, tužky a pastelky a už nic nebrání tomu, aby školáci svoje více či méně fantastické představy přenesli na papír. Z nejlepších prací bude vyrobeno CD, které děti dostanou coby odměnu a také jako památku na příjemné chvíle strávené mezi ochranáři.

 
 

 
 

  

 

 
 

 

 

  

 
 

 

 Nedílnou součástí soutěže je i mini expozice mechů Žďárských vrchů. Zvědavý návštěvník v ní nalezne jedenáct živých druhů mechů typických pro tuto oblast. Výstavu doplňují fotografie dalších mechů, zejména těch, které jsou zařazeny mezi evropsky významné druhy v rámci programu Natura 2000.

 
 

 

Mechové polštářky v lesích přijímáme se samozřejmostí. Většinou jim nevěnujeme žádnou zvláštní pozornost. A už vůbec by nás nenapadlo pídit se po jejich názvech. I když mechy nepatří mezi velké, barevné a nápadné rostliny, mohou nám i ony přinést ledacos zajímavého.  Děti i ochranáři o tom ví své…

 

Vysočina