Zima by měla být podle netopýrů stejná, jako ta minulá

Zaručených receptů, jak předpovědět jaká bude zima, je víc než dost. Někdo počítá slupky cibule, jiný kontroluje mraveniště, další se zase odvolává na lidové pranostiky.  

Ochranáři se o radu obrací k přírodě. Tentokrát konkrétně k netopýrům. Pracovníci CHKO Žďárské vrchy monitorují asi padesát míst, na kterých tyto létající myši přezimují. Od devátého prosince navštívili ochranáři čtrnáct těchto podzemních lokalit. Na některá místa se dokonce podívali i opakovaně. „ Detailnější monitoring děláme třeba ve štole „Diana“ u Dolních Louček,“ říká Jaromír Čejka ze Správy CHKO Žďárské vrchy. „Za tuto zimu už jsme tam byli čtyřikrát. Sledujeme hlavně změnu početnosti netopýrů černých, což je evropsky významný druh, v návaznosti na pohyb venkovních teplot. 29. listopadu jsme jich ve štole našli sedm, 11. prosince dva, 28. prosince deset a 17. ledna šest.“

 

 Když ochranáři porovnali venkovní teploty a počty jedinců na zimovišti, zjistili, že netopýři dokonale zachytí jakoukoliv změnu. Při ochlazení se sice tito pro mnohé dosud tajemní tvorové vrátí na zimoviště, ale v podstatě jsou stále napůl aktivní a nezazimovaní. Toto poznání vede k závěru, že letošní zima je poměrně mírná a hodně podobná té loňské.

 

S netopýry mají na Správě CHKO Žďárské vrchy poměrně bohaté zkušenosti. A zřejmě i z toho důvodu jim lidé často nosí létající myši, které se znenadání objeví v obytných budovách. V prosinci loňského roku se v rukou ochranářů takto ocitli netopýři ze Žďáru, Nového Města na Moravě i ze Svratky.  Pokaždé se jednalo o samečka netopýra pestrého, což je druh, o kterém se toho dosud ví jen velice málo. Početná kolonie netopýra pestrého se nachází i na území Žďárských vrchů, konkrétně u Samotína. Je to celorepublikový unikát. Přes léto sídlí tento druh létajících myší ve skalních útvarech, kterých je v okolí Samotína poměrně hodně. Naopak pro přezimování vyhledává netopýr pestrý lidská obydlí.

 

Snad nejzajímavější nález netopýra pestrého byl učiněn ve škole v Rožné. „ Učitelé s dětmi si udělali výstavku přírodnin a na jednom z exponátů, konkrétně na borové šišce, si ustlal netopýr. Tam jsme jej také odchytili. Vypadal stejně, jako jiné exponáty,“ vzpomíná s úsměvem Jaromír Čejka.

 

Ochranáři mají před sebou ještě spoustu práce. Všech padesát lokalit, kde se netopýři nachází, je potřeba do poloviny března obejít a zkontrolovat. Létající myši skrývají před člověkem ještě mnohá tajemství. Naštěstí ty tam jsou doby, kdy byli považováni za tvory krvežíznivé a člověku nebezpečné. Postupně se s nimi učíme žít ve vzájemné shodě a podrobné zkoumání jejich způsobu života tomu určitě velice pomůže.

 

Vysočina,  Žďárské vrchy