Už od roku 1992 vyhlašuje Česká ornitologická společnost jeden ptačí druh, kterému je věnován nejen právě probíhající rok, ale navíc i brožura seznamující veřejnost s tímto vítězem.
Letos projevili ornitologové smysl pro romantiku, když Ptákem zvolili druh opěvovaný básníky, spisovateli i hudebními skladateli. Slavíka zná snad každý, jeho zpěv je přímo legendární. I když (aspoň u nás na Vysočině) málokdo se může pochlubit tím, že jej viděl na vlastní oči a slyšel na vlastní uši.
V České republice jej najdete spíše na jižní Moravě nebo ve středních Čechách. Na Vysočině nemáme moc šancí zaslechnout slavičí zpěv a seznámit se s tímto ptačím druhem osobně. I když...
Podle Jaromíra Čejky z CHKO Žďárské vrchy hnízdila slavičí rodina v areálu zámeckého parku v Telči v červnu roku 1987. Už v květnu zde bylo možné zaslechnout zpěv samce a 30. června se podařilo odchytit samičku a jedno vyvedené mládě. „Tento údaj je možné považovat za vůbec první informaci a první prokázané hnízdění slavíka obecného na Českomoravské vrchovině. Vzhledem k tomu, že Telč je v nadmořské výšce kolem pětiset dvaceti metrů nad mořem, tak je to dosud nejvýše položené místo v České republice, kde slavík obecný kdy zahnízdil." Konstatuje Jaromír Čejka.
V roce 1999 se slavík v zámeckém parku v Telči objevil znovu. Tentokrát se však hnízdění nepodařilo prokázat.
Další lokalitou na Vysočině, kde jste mohli zaslechnout slavičí zpěv, bylo Třebíčsko. Tam byly v letech 1992 až 2004 zaznamenány hlasové projevy samců. A to nejen na tahu, ale i v hnízdním období.
I do Žďárských vrchů slavík zavítal. CHKO má o jeho návštěvě zatím jenom jeden jediný údaj. 18. května roku 2000 byl u obce Kameničky pozorován sameček slavíka obecného.