Žďárské vrchy právě rozkvetly

Tisíce bledulí rozkvetly v minulých dnech v Národní přírodní rezervaci Ransko.

Bledule, stejně jako sněženka, patří k prvním poslům jara. I proto má každoročně tolik obdivovatelů.V zimě vidíme kytky pouze za oknem nebo ve váze, venku v přírodě se s nimi nesetkáme. A tak jakmile vyraší a rozkvetou první květy, mají vždy spoustu nadšených příznivců.

Každoročně jsme jezdili vítat jaro do údolí Chlébského potoka. Tato lokalita však nepatří do Žďárských vrchů, ale do Svratecké hornatiny. Zajímalo mne, jestli i u nás můžeme tuto chráněnou rostlinu najít. Jaromír Čejka ze Správy CHKO mne nasměroval do Národní přírodní rezervace Ransko.

Ransko bylo přírodní rezervací vyhlášeno 27. ledna 1997. Nachází se na katastrálním území Staré Ransko a Havlíčkova Borová a jeho celková rozloha je 695,4ha.

Protože jsme neznali bližší určení místa, kde bledule najít, zastavili jsme před Starým Ranskem a vydali se lesními cestami tam, kam nás oči vedly. Kolem cesty kvetly voňavé a jedovaté lýkovce, takže bylo neustále na co koukat. Zanedlouho jsme procházeli bukovým lesem, jenž je dozajista nádherný na jaře, v létě i na podzim, ale v tomto období působí poněkud pochmurně a strašidelně.

Naštěstí jsme cestou potkali jednoho ochránce přírody, který v těchto místech právě rozvěšoval ptačí budky. Poradil nám, kde bledule hledat, dokonce nás odvezl zpět k autu a ukázal cestu. Nebýt jeho, asi je tam hledáme stále.

Cesta nás vedla Starým Ranskem až k Pobočenskému rybníku. Tam jsme „odložili" auto a vydali se pěšky. Tentokrát nebylo těžké bledule najít. Nejdříve se sem tam objevily jednotlivé rostlinky a poté doslova bílé moře. Tisíce a tisíce sněhobílých bledulí pokrývajících obrovskou plochu lesa. Bledulové pole se táhne po obou stranách cesty, takže si můžete hlavu ukroutit. Nevíte, kam se dříve podívat.

Je celkem pochopitelné, že jsme na místě nebyli sami. Neustále jsme potkávali větší či menší skupinky dalších obdivovatelů prvních jarních květinek a milovníků přírody. Ptáci zpívali z plných hrdel, bledule kvetly, lýkovce voněly. Příroda se nám ukázala v těch nejrůžovějších (pardon, nejbělejších) barvách.

Takže jestli na vás v těchto dnech padá jarní únava nebo trpíte depresemi, radím vám vycházku do Národní přírodní rezervace Ransko. Uvidíte, že pookřejete, přijdete na jiné myšlenky a svět se vám bude hned zdát rozkvetlejší a krásnější. Ale musíte si pospíšit, bledule nekvetou věčně, tak ať to stihnete.