Račín má raky nejen v názvu

„Jsou jsou na potoce ráčata, jsou jsou na potoce raci" zpívávali kdysi malí i velcí. Raci byli téměř v každém potůčku, říčce i rybníku. 

Dnes už tomu tak není. Klepetáči jsou velikou vzácností. Na území České republiky se nachází tři druhy raků. Rak kamenáč, rak říční a rak bahenní. První dva byli zařazeni mezi kriticky ohrožené druhy. Raků bahenních je nejvíce a proto patří „pouze" mezi ohrožené druhy.

Ve Žďárských vrších je známo jedenáct lokalit s výskytem raka říčního, rak bahenní je tu zastoupen nepoměrně více, na několika desítkách míst. Naopak rak kamenáč je v CHKO Žďárské vrchy povařován za vyhynulý druh.

V obci Račín, jak už název napovídá, byli raci odpradávna. Rybníky Jordán a Pijáček neměly nikdy o tyto nájemníky nouzi. Okolo padesátých let minulého století jich však začalo postupně ubývat, až nakonec vymizeli docela.

S nápadem vrátit Račínu raky přišel starosta obce, Jiří Subý. Tuto iniciativu si dal i do volebního programu a svůj slib splnil. V pondělí 2. dubna byli za účasti téměř všech obyvatel obce raci říční slavnostně vráceni do vod rybníčku Jordán. Celkem sto kusů raků zajistili pracovníci Rybářství Litomyšl s.r.o., na jejich slavnostní vypuštění do račínských vod se přišli podívat i pracovníci Správy CHKO.

A jak sdělil pan starosta, raci se stali miláčky celé obce. To, že byli navráceni zpět tam, kde žili odedávna, mělo mezi obyvateli obce veliký ohlas. A všichni doufají, že už v Račině raci zůstanou.

Foto Bohumill Hanuš