Na Křižanovsku bylo zastřeleno mládě racka stříbřitého

Racek stříbřitý není zrovna pták typický pro Žďárské vrchy. Patří mezi mořské ptáky a jeho výskyt v našich končinách je velikou vzácností.

 

Mládě tohoto ptačího druhu se nějakým podivným způsobem zatoulalo až do blízkosti Nové Vsi na Křižanovsku. Na svou bludnou pouť ale racek doplatil. Byl zastřelen neznámým pachatelem. Pravděpodobně zde došlo k záměně a lovec byl přesvědčen, že střílí na nějakého dravce. Tento racek je poměrně veliký a rozpětí křídel u zastřeleného mláděte dosahovalo úctyhodných sto čtyřiceti centimetrů.

 

Racek stříbřitý na území České republiky nehnízdí. Objevují se tady pouze velmi vzácně. Obývá mořská pobřeží a hnízdí zde ve velkých koloniích. V našich končinách sídlí čtyři jiné druhy těchto ptáků. Nejznámější z nich je racek chechtavý. Dalšími domorodci jsou racek bouřní, černohlavý a bělohlavý. Výskyt jiného druhu u nás je veliká rarita.

 

Zastřelit racka stříbřitého nemusí být záležitost zrovna laciná. Za takovýto čin může orgán ochrany přírody uložit pachateli pokutu až do výše dvaceti tisíc korun. Nejde ale pouze o finanční hodnoty. Nestává se tak často, aby k nám zavítal takovýto vzácný host. A ačkoliv by se hosté měli vítat chlebem a solí, tento byl přivítán broky neznámého střelce. 

 

 

Foto CHKO