Další větrné elektrárny na Vysočině?

Společnost E3 před nedávnem oslovila představitele Obyčtova s tím, že by nad obcí postavila několik větrných elektráren.

Obec Obyčtov leží osm kilometrů od Žďáru nad Sázavou v nadmořské výšce 540 metrů nad mořem. Má necelých čtyři sta obyvatel.

Elektrárny měly být postaveny na severním svahu nad Obyčtovem. Celkem se mělo jednat o deset větrných mlýnů.Zastupitelé však v této věci nechtěli rozhodovat sami, a proto se rozhodli uspořádat mezi občany anketu, ve které by každý mohl vyslovit svůj názor.

Této ankety se zúčastnilo 151 lidí, z nichž 69 bylo pro postavení větrných elektráren a 82 proti. Obecní zastupitelstvo se rozhodlo řídit se názorem obyvatel a prozatím stavbu elektráren nad obcí zamítlo.

Obyčtovští poukazovali hlavně na estetický dojem a také hluk, který větrné elektrárny způsobují. Jedním z důvodů bylo také to, že nedaleko dané lokality, kde měly větrné elektrárny stát, jsou plánovány stavební parcely. Ne každý by měl chuť stavět si nový dům v těsné blízkosti větrné elektrárny. Proti bylo i místní myslivecké sdružení, které se obávalo hlavně negativní dopad na okolní přírodu.
Ti, kteří byli pro, naopak upozorňují na finanční přínos pro obec.

Společnost E3 nabízela obci sto tisíc Kč ročně za jeden větrný mlýn. Protože má Obyčtov roční rozpočet přibližně ve výši 2 500 000, byla tato nabídka poměrně lákavá. Ale ani tato částka všechny obyvatele nepřesvědčila.

Vysočina stále láká firmy, zabývající se stavbou a provozem větrných elektráren. Zatím se však nesetkávají s nijak velkým zájmem. V téměř každém názoru, ať kladném či záporném, se najde kousek pravdy, což dokládají poměrně bohaté diskuze článkům s tímto tématem na našich stránkách. V Obyčtově je pozitivní hlavně to, že někoho zajímá názor místních občanů.