Strom roku 2006 je také z Vysočiny

Jak se zdá, klimatické podmínky Vysočiny jsou pro stromy velice příznivé. A to nejen pro ty mladé a statné, ale také pro ty starší, které už prožily nejedno desetiletí.

Jistě jste zvědaví, který z našich velikánů se letos stal Stromem roku. Abych vás dlouho nenapínala, tak vám prozradím, že zvítězila Lípa na hradu Sádek u Třebíče.

Letošní anketa byla napínavá do poslední chvíle. Nejenže se jí zúčastnilo rekordní množství hlasujících, ale také počet hlasů u prvního a druhého místa byl po celou dobu téměř vyrovnaný. Lípu na platořské návsi z Plzeňského kraje dělilo od vítězství pouze čtyřicet sedm hlasů.

Vítěznou lípu nominovali do ankety místní vinaři spolu s dětmi ze základní školy Čáslavice. Strom roste v polorozpadlých zdech hradu Sádku již dvě stě padesát let, dosahuje výšky sedmnácti metrů a jeho obvod je 445cm.

Jako cenu získala lípa poukaz na odborné ošetření od zahradnické společnosti Eden. To jí však bude poskytnuto až v jarních měsících, protože teď se již dostává do období vegetačního klidu.

Díky této anketě, která je stále populárnější, se do sbírky „Strom života" podařilo nashromáždit přes dvě stě tisíc korun. Ty budou, stejně jako vloni, využity na výsadbu nových stromů.

A na závěr snad ještě přehled finalistů a jejich umístění:

1. místo Lípa u hradu Sádek (Kraj Vysočina) 11 785 hlasů
2. místo Lípa na platořské návsi (Plzeňský kraj) 11 738 hlasů
3. místo Vojtěchův dub (Královehradecký kraj) 7 907 hlasů
4. místo Jasan pana Šolce (Karlovarský kraj) 4 358 hlasů
5. místo Bzenecká lípa (Jihomoravský kraj) 3 829 hlasů
6. místo Dub u Sušanky (Moravskoslezský kraj) 3 241 hlasů
7. místo Švábenický dub (Jihomoravský kraj) 2 150 hlasů
8. místo Slanická lípa (Jihočeský kraj) 2 116 hlasů
9. místo Lípa Johany z Rožmitálu (Středočeský kraj) 2 069 hlasů
10. místo Lípa z Moravského Berouna (Olomoucký kraj) 1 020 hlasů
11. místo Varnsdorfská hruška (Ústecký kraj) 371 hlasů
12. místo Vendolská lípa (Pardubický kraj) 99 hlasů