Nestává se často, že najdete stejně zajímavý a také trochu tajemný kámen, jako pan Zdeněk Roušar.
Místem nálezu se stala obec Kameničky, kde v současné době probíhá výstavba kanalizace. Při práci se samozřejmě vykope spousta hlíny a kamení. Jeden takový vykopaný kámen se zalíbil panu Roušarovi, který ho chtěl použít na skalku. Když ho uviděl, nepřipadal mu nijak zajímavý, hodil se mu pouze velikostí a tvarem. Ale jakmile ho obrátil na druhou stranu, byl ohromen svým nálezem. Kámen vyčistil a zavolal svému příbuznému, Petru Mücksteinovi ze správy CHKO Žďárské vrchy, kam společně kámen odvezli.
Úkaz, který lze na kameni spatřit, vás překvapí nejen tmavší, šedomodrou barvou, ale také přesným tvarem. Takže na světle šedé hornině je velice snadno rozpoznatelný. Každého zřejmě jako první napadne, že se jedná o nějaký paleontologický nález. Pracovníci CHKO se zatím však pouze dohadují, oč vlastně jde. Do svého pátrání zapojili několik odborníků z celé České republiky. Zatím to vypadá spíše na zvláštní geologický jev, ale stále ještě není jasno.
Tak mne napadá, že být tu pan Däniken, tak by se takovými přízemními hypotézami vůbec nezabýval. Ale protože tu není, zůstaneme raději na Zemi a budeme se i nadále zabývat pouze prehistorickými zvířaty a geologií.
Kámen je poměrně veliký. Váží asi sedmdesát kilogramů a jeho rozměry jsou 60x35x20cm. Je to ortorula, což je typická hornina Žďárských vrchů.
Na otázku, zda to přece jen není nějaká zkamenělina prehistorického živočicha, odpovídá Petr Mückstein ze správy CHKO takto: „Není to pro Žďárské vrchy typické z toho důvodu, že ve Žďárských vrších geologické podloží není příznivé pro nacházení zkamenělin. Zkameněliny se nacházejí spíše v druhohorních usazeninách, to znamená v křídách a vápencích druhohorních moří. Tohle jsou spíš prvohory, ale necháme to raději na odbornících."
Záhadný kámen zůstává na správě CHKO Žďárské vrchy. Její pracovníci se rozhodli, že ho zde vystaví, takže máte šanci si jej osobně prohlédnout.