Jak už jsem psala, setkala jsem se u Ing. Zábrši v Moraveckých Pavlovicích s panem Čejkou, který tam přijel se svým spolupracovníkem z CHKO Žďárské vrchy kroužkovat černé čápy. Tentokrát se ale nevraceli s dobrou náladou, protože na hnízdě se odehrála čapí tragédie. Pan Čejka nám povyprávěl, co se vlastně stalo.
„Byla to zřejmě tříkusová snůška. Vezmu to odzadu. Zůstalo pouze jedno mládě ve stáří tak dva až tři týdny. Mládě je zdravotně poškozené, takže jsme ho ani nekroužkovali. Toto jedno poškozené mládě zůstalo v hnízdě, dvě jsou pod hnízdem. Jedno z nich také tak dvou, tří týdenní, další těsně po narození, dvou až třídenní. Na tom je vidět, že tam leží už minimálně těch čtrnáct dnů.
Ilustrační foto.
Podle všeho došlo k rozlomení hnízda a polovina se posunula pod úhlem třiceti stupňů směrem do údolí. Právě ta část, kde byla ta hnízdní kotlinka, ve které byla mláďata. Takže to jedno vypadlo zřejmě hned při tom rozlomení a ty další dvě tam nějakým způsobem ještě přežívaly. Jedno z těch dvou uhynulo. Poslední mládě asi zapadlo do prostoru toho rozlomeného hnízda. Staří čápi začali hnízdo znovu dostavovat, protože tito ptáci na jakékoliv poškození hnízda ihned reagují. A tak začali stavět hnízdní kotlinku přes mládě. Částečně ho zastavěli, takže mládě má něco s nohama i s křídlem a nějaké zranění na boku.
Moc šancí na přežití mu nedáváme, už proto jsme ho nekroužkovali. Přemýšleli jsme, co s ním, nakonec jsme se rozhodli neodvážet ho z hnízda. Jeden z rodičů byl po dobu naší návštěvy neustále v kontaktu s hnízdem a dokonce, když můj spolupracovník opustil hnízdo,ale byl pořád ještě v té třiceti metrové výšce, tak si tam čáp ihned přisedl. Je to buď starší pták nebo jeden z těch méně bojácných černých čápů, zřejmě si už na lidi zvykl.
Tomuto čápovi se zraněné mládě zřejmě jeví jako potomek v pořádku, protože když jsme tam byli, tak hnízdo neustále obletoval a pak hned dosedl. Bylo také vidět, že ho rodiče krmí a starají se o něj. Mládě jsme neodebrali i z toho důvodu, aby to nemělo na čapí rodiče negativní vliv na příští rok. Pouze jsme jej vyprostili a přesunuli do nové hnízdní kotlinky, kterou rodiče dostavěli.
Ilustrační foto.
Tento případ sice není běžný, ale občas se to stává. O to máme větší radost, když je hnízdění úspěšné a vyvedená mláďata zdravá. U černých čápů je takovýchto nehod více než u bílých a díky za každé mládě černého čápa, které se podaří vyvést.
A proč se hnízdo rozlomilo? Toto hnízdo už tam je více než pět let. A jak ho každý rok čápi přistavují, tak je čím dál mohutnější a ta jeho váha je veliká. Čápi si na hnízdění obvykle vybírají poškozené stromy bajonetového typu. Větve stromů mají pouze určitou nosnost. Zrovna tady jedna větev povolila a hnízdo se naklonilo. Může k tomu napomoci i třeba vítr."
Jak vidíte, ne vždy všechno dopadne dobře. Tato čapí rodinka měla letos velikou smůlu. Snad příští rok.........