Netopýří teploměr

Netopýry jistě nemusím nikomu představovat. Tyto létající myši zná snad každý. Většina také ví, že patří mezi ohrožené a tudíž i chráněné druhy.

 

Pracovníci CHKO Žďárské vrchy provádí každoročně jejich sčítání. To se děje právě v zimních měsících, kdy letouni absolvují zimní spánek. Kontrolují se všechna známá zimoviště, takže tato práce zabere spoustu času.

Zajímavý úkaz pozorovali ochranáři u vrápenců. Protože s sebou letošní zima přináší spíše teplejší počasí, nenašli je rozmístěné v zimovištích tak, jako jindy. Marně je hledali u stropu, štol a chodeb. Savci se uchýlili blíže k zemi, kde byly samozřejmě nižší teploty. Vrápenci mají na spaní rádi teploty okolo 7-8˚C. Jakmile teplota ve štole klesne, zavěsí se zase blíže ke stropu. Sčítání tedy pracovníci Správy CHKO absolvovali s ohnutými zády, ale nakonec odcházeli spokojení. Počty letounů zůstávají po dobu pěti let od prvního monitorování stále více méně stejné.

Netopýři zimují převážně v podzemních prostorách, jako jsou staré důlní chodby nebo sklepy. Někdy nastává trochu problém s majiteli pozemku. Podle legislativy jsou podzemní prostory majetkem státu, ale vlastník pozemku musí zajistit znepřístupnění důlního díla, kde netopýři zimují. Na toto opatření samozřejmě může získat finanční prostředky ze státní pokladny.

Největší nebezpečí pro netopýry představuje člověk. Tato zvířátka provází už po staletí spousta pověr. I proto nepatří zrovna mezi nejoblíbenější tvory. Od netopýrů však člověku žádné nebezpečí nehrozí, spíše naopak.

Ničení uzávěr, které zabraňují narušení zimního odpočinku netopýrů, je podle Jaromíra Čejky ze Správy CHKO Žďárské vrchy bohužel velice častým jevem. Narušitelé se nezaleknou žádné námahy, běžně se ochranáři setkávají třeba s přepilováním zámků nebo podkopáním. Majitelé pozemku se musí uchylovat ke stále dokonalejším uzávěrám, což samozřejmě zabere spoustu času a také to něco stojí.

Dnes už každý ví, že pověsti o krvelačných upírech nemají s našimi netopýry nic společného. Bát se jich jistě nemusíme. A bylo by dobře, kdyby se ani oni nemuseli bát nás.