Na člověku má být všechno krásné. I tvář, i oděv, i duše, i myšlení.

Na tato slova jsem si vzpomněla, když jsem poprvé uviděla bystřickou podnikatelku a módní návrhářku Irenu Šikulovou. Milá, příjemná, hezká, podnikavá, citlivá a navíc velká milovnice citátů.   

Její obchůdek nese název IN-SPIRACE a opravdu každý návštěvník si odtud může inspiraci odnést, (tedy pokud si neodnese přímo nějaký model). Ženy, které tento butik navštívily, se sem znovu rády vrací. A nezáleží na tom, jestli něco koupily či ne.

A věřte, že nabízené zboží stojí opravdu zato. Nadčasové a originální oděvy byly tvořeny s obdivuhodnou fantazií. Jsou něžné i svůdné, romantické, elegantní i odvážné. Irena Šikulová je prostě živoucím důkazem toho, že když se něco dělá s láskou, pak je to na konečném výrobku opravdu vidět. A také toho, že začít se dá i od nuly.

Jak jste se dostala k tomu, co děláte?

Od dětství mne bavilo malovat, batikovat, háčkovat, paličkovat… Chodila jsem do všech možných kroužků a kurzů. Přestože mám výtvarnou školu, skončila jsem u zcela odlišné práce. Pracovala jsem v kulturní a pak manažerské profesi, ale vytváření doplňků pro rodinu i kamarádky mne neopustilo. Každý se mě ptal: „Proč ty se s tím proboha neživíš?!“ No a tak jsem si koncem roku 2002 dodala odvahy a pomalu začala s podnikáním.

                                        
 

 

Kolik jste v době svých začátků měla modelů? Na to, aby si člověk otevřel butik, je nutné vlastnit víc než dvoje šaty na prodej….

Já jsem si zezačátku otevřela takový minibutik. V něm jsem nabízela zákaznicím modely vlastní tvorby pouze okrajově. Z velké části v něm bylo zboží jiných výrobců, tedy svých dodavatelů a postupně jsem začala rozšiřovat svoji nabídku oděvních originálů. Přibrala jsem jednu švadlenu, za čas druhou švadlenu – a dnes pro mne pracuje deset lidí, včetně prodavaček.

Prodáváte stále ještě modely od jiných dodavatelů?

 Oděvní zboží cizích výrobců tak z deseti procent, ale spíš šperky a doplňky. Teď už mám devadesát procent svých výrobků, protože můj sortiment se velice rozšířil. Nabízím oděvy z přírodních materiálů s různými aplikacemi, vsadkami, nebo modely malované i batikované, hedvábné šátky a jiné doplňky …. Každý z těchto výrobků má v sobě alespoň malý kousek ruční práce. Ať už je to paličkovaná krajka, háčkování, vyšívání, prostě nějaký zajímavý detail. Ženy, které nosí mé oděvy, už většinou podle „rukopisu“ poznají, odkud model pochází.  Chráněná značka IN-spirace, je nejen zárukou originality, ale i kvalitní krejčoviny, což je i zásluhou mých skvělých spolupracovnic.

Ovládáte všechny techniky, o kterých jste mluvila?

Ovládám. Nedokážu jen tak nečinně sedět, třeba u televize.  To vezmu do rukou háček a začnu háčkovat to, co je právě potřeba. Vsadky a doplňky, čepice, prostě cokoliv. Všechno dělám z hlavy, nepočítám žádná očka. Některé techniky se může člověk naučit ve školách, ale na spoustu věcí musí přijít sám. To je taková ta intuice jak co zkombinovat. To se naučit nedá. Člověk si s tím musí vyloženě pohrávat. Velkou pozornost věnuji barvám a jejich působení. Upřednostňuji batikování, malování a zapouštění. Zpracování nabízí nekonečné barevné možnosti. Důraz kladu na nápaditost, zajímavý detail a umělecký design.

Vy nejste vyučená švadlena ani vystudovaná módní návrhářka, měla jste s tím nějaké problémy?

Mám sice uměleckou školu, ale krejčová ani švadlena nejsem. Co se týká šití, jsem samouk. Stejně jako spousta ostatních žen jsem si na sebe, pro rodinu a přátele občas něco ušila sama. Vždycky jsem měla ale vztah k designu, k návrhům a k malování. Problémem spíše bylo sehnat si k sobě šikovné krejčové, které dovedou realizovat mé představy. Střihy umím, ale takovou tu precizní krejčovinu nechávám raději na nich. Ony to umí lépe.  Já dělám především návrh a barevné zpracování materiálů (vše si barvím sama – materiál je většinou pouze bílý). Ale důležité jsou hlavně nápady a těch mám naštěstí spoustu.   Mnoho krejčovských dílen zaniká proto, že nápady chybí.

Na trhu je spousta oblečení, a pokud chce člověk uspět, tak musí být buď velmi levný (jako např. výrobky z Číny, Polska apod.) nebo neobvyklý. Já vsadila na originalitu a zajímavé zpracování.  Vadí mi uniformita a přílišný diktát módy. Chci tvořit pro ženy, které nepodléhají davovému šílenství a chtějí zajímavým modelem podtrhnout svoji osobnost a individualitu. Každá žena je přece originál. Měla by vypadat zajímavě a přitom být vkusně a originálně oblečená.

Které ženy oblékáte?

Zaměřuji se převážně na větší velikosti. To neznamená, že u nás nenajdete i ty menší. Modelky z módních přehlídek jsou až extrémně štíhlé, tak pokud připravuji prezentaci na přehlídkové molo, jsou to modely velikostí maximálně 38.  Ale moje zákaznice nejsou modelky. A protože mám dojem, že na silnější ženy není na trhu dostatek kvalitního a přitom nápaditého oblečení, zaměřila jsem se převážně na ně. V mém obchodě proto najdete sedmdesát procent větších velikostí. Když ode mne odchází žena plnoštíhlá a dokonce i víc než plnoštíhlá a vidím, jak jí to sluší, jak je nadšená, jak cítí tu pozitivní energii, kterou do svých modelů vkládám, pak mne to velice potěší a zahřeje u srdíčka. A když se zákaznice opět vrátí, pak je moje radost dvojnásobná.

Každý model je originál. Co když se zákaznici líbí šaty v jiné velikosti, než má?

Vše je podřízeno tomu, aby se člověk cítil ve svém oblečení spokojeně, aby jeho vzhled působil zajímavým a harmonickým dojmem. Smyslem a snahou mé práce je spokojenost zákazníků. Pokud se mi zdá, že se to k té ženě opravdu nehodí, pak jí raději navrhnu něco jiného. Pokud jí to ale naopak sluší a líbí se jí to, potom má úpravu u nás v ceně. Snažíme se model přizpůsobit její postavě. Nejde mi o to prodat za každou cenu. Chci, aby zákaznice od nás odešla nadšená a aby se také vrátila. Aby si i její okolí všimlo, že je najednou jiná, že nepatří do té fádní sériovky. Modely nejsou jen hezky ušité, ale mají i duši.

Máte tu i spoustu doplňků, vypadá to, že dokážete zákaznice dokonale obléknout se vším všudy. Tedy snad kromě bot…

Přesně tak. Před nedávnem tu byla jedna zákaznice s manželem a ten byl doslova rozhořčen, že u nás sehnali vše kromě bot, a že právě kvůli nim musí běžet ještě do jiného obchodu.  Proto jsem se rozhodla, že při svých pravidelných akcích navážu spolupráci s prodejcem vkusné a kvalitní obuvi. Alespoň sezónně, na „Den otevřených dveří“, který pořádáme čtyřikrát do roka, ženy potěším tímto sortimentem. Prodej je navíc spojen s občerstvením a na tuto akci zapůjčují své zboží i další návrháři, čímž se nabízený sortiment velice obohatí.

Ke krásným šatům patří i nádherný šperk….

Šperky vybírám neméně pečlivě. Mám ráda zpracování především přírodních materiálů. Dříve jsem se bránila bižuterii, ale dnes je bižuterie módní a tak zde najdete i ji. Jinak jsou tu hlavně originály od různých českých výtvarníků. U nás je spousta šikovných lidí a já se je snažím vyhledávat.  Hodně se taky snažím sladit model s určitým šperkem a s těžkým srdcem pak tento model prodávám bez doplňku, protože mám dojem, že nic lepšího k tomu nelze sehnat.

Ženy u nás najdou šperk z mědi, dřeva, keramiky, rohoviny, nerezu…., Jabloneckou bižuterii, ale i šperky z Nepálu a Francie. Všechny v dobrých cenových relacích.

 

 

 

 

 

 

Když jsme se dostaly k cenám, jak drahé jsou vaše modely?

Myslím si, že nijak moc. Ruční práce je u nás značně podhodnocená. Těžko někdo pochopí, kolik času a práce dá jeden model. Jak jsem již řekla, je původní materiál většinou bílý, já sama si dělám barevný podklad. Barvení, ustalování, několikeré praní, aby si látka zachovala svou barevnost, šití i vysoký podíl ruční práce, to jsou hodiny a hodiny dřiny. Ale nás všechny to nesmírně baví, proto to také děláme.  Móda je pro mě tvrdá práce i krásný koníček zároveň.

Oblékala jste i někoho slavného a známého?

Všechny ženy jsou pro mne osobnosti, nemusí to být zrovna nějaká slavná herečka. Ale dělala jsem např. módní přehlídku třeba s paní Naďou Konvalinkovou a i ona má ode mne některé věci. Jsem schopna obléct kohokoliv, jde hlavně o to, aby se žena v mých modelech cítila dobře. Někdo má rád džínovinu, jiný rád chodí v krajkách a já oblékám hlavně ženy originální. Nemám ráda uniformitu včetně velkých slev v supermarketech.  Žena má vědět, co chce a nepodléhat laciným lákadlům a nevkusným kýčům.

 
 

 
 

 
 

 

Pořád mluvíme o ženách, ale zajímalo by mne, jestli dokážete obléknout i muže?

Vzhledem k nedostatku místa toho moc pánům nabídnout nemůžeme. V létě hodně prodáváme pánská trička. Ale pokud bych se více chtěla zaměřit na pánskou módu, pak by to určitě chtělo zvláštní koutek jen a jen pro ně. A na to prostě nemáme prostory. Už tak dost bojuji s místem, obchod je přeplněný.

Neuvažujete tedy o rozšíření vašeho obchodu?

Bohužel na to nemáme další prostory. I tak je prodejna poměrně stísněná, a když je více zákaznic, musí si zkoušet šaty i vzadu na chodbě, což je poněkud nedůstojné. Chtěla jsem rozšířit některé služby pro zákazníky, ale bohužel se mi to nepodařilo zrealizovat, protože jsme potřebovali pomoc od vedení města, a to nám pomocnou ruku nepodalo.  Naopak jsme  museli zrušit zakázkové krejčovství a opravy oděvů, čímž jsme zklamali mnoho zákazníků (úpravy našich výrobků samozřejmě zajišťujeme nadále zcela zdarma). V případě, že by nám někdo pomocnou ruku podal, velmi rádi bychom obchod rozšířili.

V současné době mám ještě jednu vlastní prodejnu v Brně. A kromě toho se naše modely prodávají ve velmi pečlivě vybrané prodejní síti boutique, oděvních ateliérů a galerií v České republice, o které se stará syn, který mi dělá obchodního zástupce.

Dále svoji oděvní tvorbu prezentuji na různých módních přehlídkách a také na Mezinárodním veletrhu STYL a KABO v Brně. O svých akcích zároveň informuji na vlastních webových stránkách www.in-spirace.eu.

 
 

 
 

 

Jak si vybíráte personál, máte nějaké speciální požadavky?

Pokud jde o krejčové, sama si je vyzkouším a je důležité, aby uměly samostatně pracovat. Šiček je v tomto kraji spousta, ale každá šička není dobrá krejčová, což se mi mnohokrát potvrdilo. Ale kolektiv, který tu mám, je úžasný. Co se týká prodavaček, tak ty hlavně musí umět poradit a sladit šperky s modelem. V žádném případě nesmí nutit zákaznici koupit za každou cenu. Než do toho trochu přijdou, tak to trvá, ale dnes si můžu říct, že mám opravdu skvělé prodavačky. Ono sehnat ochotnou, příjemnou a šikovnou prodavačku s dokonalým vkusem je kumšt.

Moje prodavačky tu nejsou od toho, aby prodaly co nejvíce, ale aby uměly perfektně poradit. Ženy sem pak rády chodí, mnohé z nich se přijdou jen podívat, ale i ty se rády vrací. A časem si pak třeba i něco koupí.

Co byste chtěla říct na závěr?

Děkuji svým spolupracovnicím i rodině za podporu a pomoc v mé tvůrčí práci. Děkuji naši stálým zákazníkům za důvěru. Děkuji vám za čas, který jste mi věnovala.
 

Jak jsem se již zmínila v úvodu, Irena Šikulová je nejen šikovná, jak už její jméno napovídá, ale je i milovnicí citátů. Neboť, jak sama říká „ když se nad nimi zamyslíme, tak je v nich i mnoho pravdy. A proto by se jimi měl každý řídit.“ Tak alespoň ještě několik z nich na závěr:

 

„Chceš-li poznat člověka, podívej se na jeho práci.“

 

„Hodnocení člověka má vycházet z toho, co dává a ne z toho, co je schopen získat.“

                                                                                               Albert Einstein

 

„Oděv je jaksi tělem těla a lze z něho usuzovat na povahu člověka.“

                                                                                    Erasmus Rotterdamský

 

„Žena je jako kniha, ať dobrá či špatná, musí se nejdřív líbit titulním listem. Ženy mají tedy docela pravdu, že věnují tolik péče svému obličeji a šatu, protože jedině tak mohou dosáhnout toho, že muži, kteří se z rozhodnutí přírody nenarodili jako slepí, dostanou chuť je číst.“

                                                                                                                 G. Casanova

 

„Oděv vznikl z touhy zakrýt některé části těla proto, aby byly záměrně zdůrazněny.“

                                                                                                G. Lollobrigida