„Noví kaskadéři“ roztančili celou hospodu

„Noví kaskadéři“ roztančili celou hospodu

Country kapela s názvem „Noví kaskadéři“ se představila publiku v Hostinci v Habří. Melodie, které se díky jejich nástrojům linuly sálem, nenechaly téměř nikoho vsedě. Zprvu nesmělé pokusy o tanec se postupně měnily v davové nadšení. A když zazněla známá melodie „Mašinky“, zvedli se všichni jako jeden muž a vytvořili nekonečný vlak.

Kapela „Noví kaskadéři“ na Vysočinu zavítala z nedalekého Brna. „ Naše kapela vznikla v devadesátém třetím roce, takže už máme patnáct let činnosti za sebou,“ představuje partu muzikantů jejich jednatel, kytarista i zpěvák Ondřej Brablc. I oni však museli projít určitým vývojem. První název „Kaskadéři“ se po odchodu jednoho z členů a příchodu nového banjisty změnil na „Nové kaskadéry“ a pod tímto jménem hrají country už pátým rokem.

Kromě Ondry Brablce najdete tedy v kapele Jaru Zlámala, bravurně ovládajícího hru na banjo, mandolínu i kytaru, Frantu Chupíka, který hraje nejen na kytaru, ale dokonale zvládne i foukací harmoniku a kontrabasistu Míru Macholána. Všichni jmenovaní pánové tvoří úžasnou partu hudebníků, kterým nechybí chuť hrát, dobrá nálada ani smysl pro humor.

Jejich repertoár tvoří nejen vlastní skladby, ale i ty převzaté. Takové, „které si s námi mohou lidé zazpívat,“ dodává Ondřej Brablc. „Noví kaskadéři“ se projevili i jako skvělí lingvisté, neboť kromě mateřského jazyka bravurně ovládají i takzvaný „brněnský hantec“. „Písničky, které zpíváme v tomto jazyce, jsou většinou převzaté, ale jedna z nich je napůl vlastní,“ pochlubil se jednatel kapely.  

„Noví kaskadéři“ nejsou, stejně jako mnozí další skvělí muzikanti, profesionálové, ale amatéři. A tak každý z nich má i své povolání. „Dva z nás jsou policisté, basák je soukromým podnikatelem a poslední člen kapely je invalidní důchodce,“ vysvětluje policista a kytarista zároveň Ondra Brablc.


Tato na první pohled nesourodá skupina se dala dohromady díky společné lásce k hudbě, hlavně country. Dvakrát měsíčně zkouší a za rok absolvují okolo pětapadesáti vystoupení. „V Brně máme domovskou scénu v restauraci Legie na Třídě kpt. Jaroše. Tam hráváme pravidelně. Občas nás najdete hrát ve Volejbalovém klubu, v hospůdce Turbína a na dalších místech. Ale nehrajeme jenom v Brně. Čeká nás například country bál ve Westernovém městečku v Boskovicích, konkrétně 2. května. Každý rok navíc pořádáme velké bály, kde nám jako host vystupoval například Wabi Daněk s Milošem Dvořáčkem, Samson Lenk s Hop Tropem a další.  A hrajeme dokonce i v brněnské ZOO.“

Co má společného country kapela se zoologickou zahradou?

„Jsme kmotři zdejší zebry Grévyho. Hrajeme tam na všech důležitých akcích, hlavně pro děti. A pravidelně také na zábavní akci nazvané „Zvířátka také nekouří“.“

A vy kouříte?

„U nás kouří jen banjista, ale na této akci se svého zlozvyku zříká a celou dobu opravdu vydrží nekouřit.“

A poslední otázka - jak se vám líbí na Vysočině?

„Vysočina je fajn. Trochu ji znám, městští policisté mají u Nového Města na Moravě rekreační středisko a tak tam občas jezdím. A hráváme také na ranči U bizona nebo na Šiklově mlýně. Tentokrát jsme měli trochu potíže to najít, ale nakonec všechno dobře dopadlo.“