Chudáci ptáci

„Tak je ta zima konečně za námi", může si říct veškeré ptactvo žijící v našem okolí. Ano, zima byla opravdu dlouhá a sněhu spousta. To vše ztěžovalo přežití nejen ptactvu, ale i lesní zvěři. Proto jsme se jim snažili pomoci všichni, komu je nám příroda blízká a měli jsme možnost přidat ruku k dílu. Zvěř jsme mohli chodit přikrmovat, ptáčkům jsme sypali do krmítek.

Někdo si povzdechne, že to stojí zbytečné peníze. Vždyť místo kilo slunečnice jsme mohli mít třeba jedno pivo!
Bydlím na vesnici a letos jsme zkrmili přibližně třicet kilo slunečnice. Dosýpat jsme museli téměř každý den a ptáků bylo u krmítka nepočítaně. Hlavními zástupci byli zvonek a sýkorky, objevil se vrabčák, ale i dlask.

No a když se v přírodě konečně objevilo nějaké to krmení, zahltily nás zprávy o ptačí chřipce. A místo toho, abychom byli rádi, že ti drobní tvorečkové přežili, tak někteří z nás přestali přikrmovat a objevili se i tací, co začali krmítka a budky likvidovat, protože co kdyby je nějaký pták nakazil!

Je až s podivem, jakou paniku mohou vyvolat média kolem jakéhokoliv problému. Objevilo se pár labutí nakažených ptačí chřipkou a hned se dá vytvořit několik katastrofických reportáží. Ptačí chřipka je určitě problém. Není třeba ale kolem toho šílet. Pokud shrneme pár základních informací od odborníků, dozvíme se následující:
- ptačí chřipku nechytneme, pokud je drůbeží maso tepelně opracované (nad 70 st.)
- nemůžeme se ptačí chřipkou nakazit při krmení ptáků a je tedy naprosto zbytečné vyhánět je ze svého okolí.

Přenos této chřipky z drůbeže na člověka zaznamenali v asijských zemích. Je to ale proto, že v těchto zemích bývá zvykem pít syrovou ptačí krev a maso je upravováno - neupravováno všelijakými způsoby... Pokud máte ve zvyku takto zacházet s drůbežím masem, tak potom máte opravdu velkou šanci chřipku chytit. Jinak se ale nemáte čeho bát.

Takže až uvidíte na kraji lesa či na zahradě ptactvo honící se za potravou a stavějící svá hnízda, neničte je. Nic vám neudělají a když jim naopak postavíte ve svém okolí nějakou tu budku, rádi vám pak za to každé ráno zazpívají.