I když můžeme říci, že letošní podzim zatím překvapuje pěkným počasím a babí léto se nám den ode dne prodlužuje, přesto musíme myslet na to, že přijdou první mrazíky, sněhové přeháňky a plískanice. A už teď začínáme navštěvovat ordinace našich lékařů, protože nás přepadají první chřipky a nachlazení, anebo jen preventivně, abychom se nechali naočkovat proti chřipce.
Není ale lepší využít přírodních preparátů? Je jich spousta, ale jedny z nejzajímavějších nám připravují včely. V těchto dnech mají včelaři dávno vytočený med, včely se zakrmí, zazimují a bude vše připraveno na zimu. Ale co všechno nám vlastně včely dávají?
Psát o medu, myslím, nemá moc velký význam. Všichni jej znají, ví, že vzniká z nektaru sbíraného včelami z květů a snad každý ví, jak je krásně sladký. Můžeme jej přímo konzumovat či použít místo sladidla a tím pomáháme i svému zdraví, jelikož medem se bráníme proti nachlazení, kašli apod.
V posledních letech se do popředí zájmu dostává propolis. Včely jej sbírají, je to směs pryskyřic stromů a keřů, obohacená výměšky žláz včely. Ty jej používají jako materiál na tmelení otvorů a dezinfekci prostor. Je hojně používán v lidovém léčitelství při ošetření ran, má významnou úlohu v kosmetice.
Pro výživu včelích matek používají včely mateří kašičku. Ta je často nazývána elixírem života, což můžeme brát s nadsázkou. Nemůžeme ale pominout hojné využití v kosmetice, při léčbě bronchitidy, astmatu či černého kašle a v neposlední řadě také zpomaluje proces stárnutí.
Než půjdete do přeplněné čekárny a budete nadávat na dlouhé fronty v lékárnách a na vysoké doplatky za léky, zkuste čelit zákeřným chřipkám a nachlazením přírodními produkty. Možná nad viry úplně nezvítězíte, ale život jim zkomplikujete zcela jistě!