Můžeme začít plnit krmítka

Napadl nám první sníh a máme zde i první mrazy. Každý se na toto dlouhé období připravil jinak. Ale v přírodě máme spoustu zvěře a ptáků, kteří jsou odkázání na to, co si kde najdou a doufají, že rozmary paní Zimy nebudou moc velké.

Spousta lidí se těmto tvorům snaží pomoci při přezimování. Myslivci chodí zakrmovat, my ostatní můžeme přidat ruku k dílu jak ve městech, hlavně ale na vesnicích. Hodně z vás ví, jak je krásný pohled na ptačí krmítko umístěné někde v dosahu okna, plné různých druhů ptactva. Stačí nasypat trochu slunečnice, ale neodmítnou ani mák, strouhanku či různé druhy semen, toto vše můžeme spolu zkombinovat.

Pak už se stačí posadit a čekat. Nebude to trvat dlouho a o příděl stravy se začne hlásit sýkorka, kos nebo vrabčák. Do našeho krmítka létají však nejvíce zvonci. Je to žlutý ptáček, který létá v hejnech, krmítko dokáže obsadit ve velice hojném počtu. Není nic hezčího, než sledovat závody, kdo ukradne semínko dříve, někdo jej sezobne ihned, další si ho vezme na nejbližší keř a tam si ho náležitě vychutnává. Je to podívaná, na kterou se vydržíte určitě dívat hodně dlouho a spatříte opravdovou “reality show“, v níž je v každém dílu něco nového a nepřijdete ani o výzvu či duel.

Podle toho, v jaké oblasti bydlíte a kolik sousedů vám bude s touto činností pomáhat, se bude odvíjet spotřeba krmiva. Z mé zkušenosti vám můžu poradit, že když si připravíte na zimu okolo 25kg slunečnice či jiného krmiva, moc vám z toho nezbude. Opravdu to stojí za to a ptáci se k vašemu krmítku zase za rok rádi vrátí.