Proč v Bystřici nechtějí kavky

Kavka obecná ( CORVUS MONEDULA) je v naší republice chráněným druhem. Patří do čeledi krkavcovitých, mezi jinými jsou zde i straka, sojka nebo vrána. Velikostí připomíná holuba, barva peří je břidlicově šedá s kovovým leskem. Má silný zobák, silné nohy a drápy. Je všežravec, živí se hmyzem, červy, plži, bobulemi a semeny. Samice snáší v dubnu 4-5 vajec. Při hnízdění vytvářejí kavky malé kolonie, hnízdí v dutinách stromů, škvírách skal, zříceninách hradů, v opuštěných domech, na věžích kostelů nebo také v budkách, které jí člověk zavěšuje na stromy.  

V Bystřici nad Pernštejnem na sídlišti II mají také svou kolonii kavek. Ale to je kámen úrazu. Lidem, kteří tady bydlí jsou ptáci už delší dobu trnem v oku a v současné době, kdy hrozí nebezpečí ptačí chřipky, se situace ještě zhoršuje.

Bystřická radnice denně musí řešit připomínky občanů, které kavky obtěžují svým křikem a trusem, který se usazuje na parapetech a oknech. Není možné ani věšet prádlo na balkóny.

Protože se stížnosti neustále množí a občané uvažují o sepsání petice, ve které by požadovali odstranění ptáků z blízkosti sídliště, hledají radní nějaké řešení. 9. 3. má být zasedání mikroregionu Bystřicko, na které je pozván i ředitel Okresní veterinární správy. Ten by měl celou situaci zhodnotit a starostům poradit, jaké kroky by se měly učinit k vyřešení situace. Další jednání mají proběhnout i s ochránci přírody.

Dříve byly kavky s oblibou ochočovány a to hlavně dětmi. Často se naučily žvatlat i několik slov. A ačkoliv se to nezdá, patří do řádu pěvců, s čímž by obyvatelé bystřického sídliště jistě nesouhlasili. Radní města jsou v nezáviděníhodné situaci. Na jedné straně kavky, kterých je čím dál méně a je potřeba je chránit a na druhé straně nespokojení obyvatelé sídliště, jejichž argumenty jsou pochopitelné. Snad se jednání nepovlečou nijak dlouho a brzy se najde nějaké řešení, aby nakonec obyvatelé sídliště sami nevyhlásili kavkám válku.