Den stromů

Den stromů

Od roku 2000 se den stromů slaví 20. října, tedy v době, kdy se stromy strojí do celé palety barev. V Čechách byly stromové slavnosti poprvé v roce 1906. V tomto roce byla také zasazena Husova lípa pod Petřínem v Praze. Tehdy se stromové slavnosti konaly počátkem dubna a v roce 1920 tuto akci podpořilo i Ministerstvo školství a osvěty.

Stará tradice pomalu zanikala a byla obnovena až v roce 2000. S nápadem slavit Den stromů přišel ředitel botanické zahrady Univerzity Karlovy a známý populizátor stromů Václav Větvička spolu s dřevosochařem Martinem Patřičným. Datum první oslavy bylo stanoveno na 20. 10. ze čtyř důvodů:

  • Je to vhodný termín pro sázení stromů
  • Podzim je časem, kdy jsou stromy nejkrásnější
  • Pro dřevosochaře má tvar data 20. 10. 2000 zvláštní poezii
  • Má šansoniérka a milovnice stromů Hana Hegerová narozeniny

V tento den se také vyhlašují výsledky soutěže „Strom roku“, která je každoročně pořádána. Den stromů se slaví na celém světě, ale v každé zemi má jiné datum. Například v Mexiku se slaví v červenci,, v Portoriku poslední pátek v září a v Anglii v listopadu.

U nás se tato slavnost zaměřuje především na význam stromů pro člověka. Vyrábí se předměty ze dřeva, hoblin, kůry, lýka, dýhy a mnoha dalších přírodních materiálů.Také se návštěvníci Dne stromů dovídají něco o léčebné síle stromů.

Stromy máme všude kolem sebe, podívejme se ale po těch vzácnějších. Stromy chráněné kvůli svému stáří či růstu máme v našem okolí ve více obcích, vzpomenout můžeme Lísek či Březiny. Významným stromem je Lukášova lípa v Telecím, která se objevila i na poštovních známkách. Roste u malé chalupy na okraji vesnice. Je dutá a dle jedné z pověstí do ní spadl hospodář a smutně si v ní prozpěvoval. Proto se také někdy používá název Zpívající lípa.

No a jedním z nejznámějších je Pernštejnský tis. Ten je také zařazen do výše zmíněné soutěže, proto se k němu vrátím, až budou známy její výsledky.