To, že je med zdravý a dobrý, víme všichni. Ale takový med ochucený rakytníkem nebo mátou, to už každý nezná. Vydejme se proto do Nového Města na Moravě, kde základní organizace Českého svazu včelařů pořádá výstavu spolu s ochutnávkou a prodejem včelích výrobků.
Slavnostního zahájení výstavy se ujal starosta Nového Města na Moravě Josef Sokolíček. Samotná výstava probíhá v těchto dnech v gobelínovém salónku Kulturního domu. Pan Jiří Zavřel, předseda ZO ČSV, vás rád provede a povypráví zajímavosti o včelaření a včelařích. Tak jsem se také dozvěděla, že jejich organizace slaví letos sto pět let od svého založení. Vznikla jako Včelařský spolek „Živanský“ pro politický okres Novo Městský v roce 1900 a měla devatenáct zakládajících členů. Prvním předsedou byl František Koudela, řídící učitel v Německém Rudolci.
V současné době patří mezi hlavní cíle novoměstských včelařů výchova dorostu. Existují již tři včelařské kroužky a to v Novém Městě na Moravě, v Lesnickém učilišti v Petrovicích a v obci Řečice, kde se mladým včelařům věnují odborníci z řad ZO ČSV.
A co na výstavě vlastně uvidíte? Jako první vás hned u vchodu určitě zaujme replika starého úlu. Byla vyrobena podle originálu, který můžete najít v obci Samotín u pana Ing. Vaška. Je to takzvaný klát, což je vydlabaný špalek. Další zajímavostí je velký prosklený úl osazený včelami. V nabídce je ochutnávka speciálně pastovaných medů a koupit si zde můžete nejen med, ale i medovinu, medové pečivo, figurky z včelího vosku, včelařské potřeby, pleťové krémy, propolis a další výrobky.
Vřele doporučuji hlavně ženám a dívkám nákup medoviny, kterou pili rádi i staří Čechové. Vždyť už Šárka v době dívčí války věděla, jakým způsobem udělat z udatného a bojovného Ctirada mírumilovného beránka. Stačí jen pár obdivných slov a trochu medoviny.