Pochod proti diabetu

14. listopad je Světovým dnem diabetu. Proto v pondělí uspořádali VŠTJ Medicina, MediSpo, Comunica a JS Partner ve spolupráci s Novo Nordisk ve Žďáře nad Sázavou POCHOD PROTI DIABETU. Začátek akce byl plánován na 13. hodinu, sraz u staré radnice.

Podle reklamního plakátu se mělo jednat o velkolepý projekt, jenž měl být zapsán do Guinessovy knihy rekordů. Nad místním pochodem převzal záštitu starosta města Žďár nad Sázavou, pan Brychta. Patronem akce je herec František Němec.

Tolik úvodní informace zjištěné z plakátu. Z nich jsem předpokládala, že po příjezdu na náměstí uvidím dav lidí, který bude nadšeně diskutovat o celé akci.

Na náměstí jsem se ale lekla, že jsem na špatném místě nebo že se akce nekoná. Po chvíli hledání jsem ve vestibulu staré radnice nalezla hlouček asi sedmi lidí a zjistila, že to jsou právě účastníci pochodu.

Nakonec se nás sešlo devět, z toho dva novináři. Pan starosta města se omluvil z důvodu účasti na zasedání Rady města.

Oslovila jsem jednoho z pořadatelů, pana Zdenka Lopoura, a začala ho zpovídat:

Tento pochod je ve Žďáře poprvé, nejsou informace o tom, jestli tu minulý rok nějaký neregistrovaný pochod byl či nebyl.

Hlavním organizátorem je světová Nadace proti diabetu a snaží se upozornit na pacienty postižené diabetem, kterých stále přibývá. Půlhodinka procházení má všem připomenout důležitost pohybu pro náš organismus.

Nedá mi to a ptám se, jestli pořadatele napadá důvod tak malé účasti. Zřejmě je to nepříznivé počasí a nevhodný čas začátku akce. Ten je ale celosvětově pro tento pochod stanoven stejně, proto byl dodržen i zde.

Jedním z nejzajímavějších účastníků je pan Živný. Ve svém věku (67) by mohl energii rozdávat, je zapsán v Guinessově knize rekordů jako nejstarší Železný muž. V roce 1999 se zúčastnil nejdelšího triatlonu světa (5 km plavání, časovka na kole 250 km a ultramaraton 50 km), na který je dán čas 24 hodin. Pan Živný jej zvládl za 23.44, za což zaslouží obdiv.

Celý pochod byl odstartován stezkou ve směru ke stadionu a zpět. I tak malá účast ale zaslouží, aby se o akci vědělo. Protože v souvislosti s ní se mluví o nevyléčitelné nemoci, kterou může onemocnět kdykoli kdokoliv z nás. Je to nemoc velice nepříjemná (i nebezpečná) a je určitě důležité se jí stále více zabývat.

Podle informací zjištěných u pořadatele by se měla akce příští rok opakovat. Třeba se dostaví více lidí, vždyť malá procházka jistě nikomu neuškodí, ba mnohým naopak prospěje.