První letošní námraza

Martin na bílém koni sice ještě nepřijel, ale paní Zima se už začíná hlásit o svá práva. Dnes se objevila první námraza, stromy, tráva a kytky jsou pokryty slabounkou vrstvičkou ledu a vypadají jako z křišťálu. Je až neuvěřitelné, co námraza dokáže za kouzla, ale to nám předvede, až se projeví v plné síle.

A co to ta námraza vlastně je? Podle encyklopedie Země je to vrstva ledových krystalků obalující předměty, jako jsou rostliny, zaparkovaná auta nebo okna. Pokud rosný bod leží pod bodem mrazu, ukládá se vodní pára na povrch přímo ve formě ledových krystalků.

Velký problém mají hlavně po ránu řidiči, protože na kluzké vozovce se při vyšší rychlosti auta stávají neovladatelná a přes zamrzlá okna taky není moc vidět.

Snad se v nejbližší době dočkáme prvního sněhu, na který se těší hlavně děti. Budou si užívat prvního koulování, snažit se postavit prvního sněhuláka, který bude jistě napůl z bláta, vytáhnou ven lyže, boby a budou užívat počasí, z kterého se dospělí už tolik radovat nedovedou.