Zima se hlásí v plné síle

Ač meteorologové hlásí na vánoční svátky až 7 st. nad nulou, počátkem tohoto víkendu ukazuje zima, co umí. V nižších oblastech Vysočiny v pátek sice pršelo nebo drobně sněžilo, ve vyšších polohách ale začalo hustě sněžit již ve čtvrtek navečer a v pátek tomu nebylo jinak, to už se začal sníh sypat i níže.

Lyžaři chystají vosky a lyže a těší se z nadílky, ale ti, kdo těmto sportům moc neholdují, už takovou radost nemají. V pátek se situace blížila kalamitnímu stavu, většina silnic byla sjízdná jen s velkou opatrností, chvílemi auta blokovaly celé vozovky.

V okolí Nového Města jsou stálá místa, kde je komplikovaný průjezd téměř při každém hustším sněžení, zvlášť, když se k tomu přidá silný vítr, jak tomu bylo tento pátek. Tvoří se sněhové jazyky, na rovinách se valí “bílá mlha“ a vy máte pocit, že ani nejste na vozovce a nevidíte vůbec nic. Taková situace byla například za Rokytnem, směrem na Sněžné, na silnici č. 19, směrem na Olešnou apod.

Pokud není vážný důvod, raději v takovém počasí ani nevyjíždějte. Jednak je velká pravděpodobnost, že si budete muset koupit k Ježíšku nová světla, blatníky, v horším případě i dražší části vozu. To nemluvím o variantě, kdy může dojít ke zranění a vánoce strávíte na nemocničním lůžku. No a navíc pokud někde uvíznete, zkomplikujete práci silničářům, kteří se snaží vozovky udržet ve sjízdném stavu.

Sobotní ráno se Vysočina probudila do slunného dne a jen množství napadaného sněhu připomínalo páteční sněhovou bouři. Teď můžeme jen doufat, že budou brzy projety zaváté tratě, a že milovníci lyží budou ještě tento víkend sjíždět horské stráně.