Máte na zahradě krtka?

Pokud ne, tak je to skoro náhoda a kdo má nějaký ten kousek zahrádky, určitě má s tímto živočichem nějaké zkušenosti. Kladné asi málokdo.

Z večerníčkového kresleného seriálu známe krtka jako milé zvířátko a oblíbené ho má snad každé dítě. Dospělí však na něj mají názor jiný. Zvláště ten, kdo se piplá se záhonky, pleje, zalévá a pak jednoho dne dojde a mají zryto. Neplánovaně, nečekaně. Jenže zatímco ryjeme zahrádku za účelem údržby půdy, tentokrát nám krtek zryl úplně jinak a jinde než bychom si přáli.

 

Z těchto důvodů každý postižený zahrádkář přemýšlí, jak se nechtěného obyvatele zahrádky zbavit. Někdo nastraží past nebo jed. Ale tento drastický způsob je nezákonný, krtek je totiž chráněný živočich. Takže takhle ne!

Další z možností je počkat si na něj tiše u záhonu, a jakmile spatříte vlnící se zeminu, pokusit se jej „vykopnout“ motykou a jestliže ho chytíte, odneste ho někam daleko od zahrádky a pusťte jej třeba na pole.

 

Kdo je netrpělivý a nehodlá každý den trčet u záhonu, může zkusit způsob jiný. Krtek nemá rád hluk, už poměrně známý je trik, kdy z plastové flašky uděláte “větrník“ a umístíte na zahradu. První dny máte radost, že je od krtka pokoj. Ale časem zjistíte, že si krtek zvykl a je schopen rýt těsně vedle větrníku.

 

Existuje i možnost biologická. Zasadíte na zahrádku rostlinu, která krtkovi prostě nevoní. Afrikán nebo řepčík královský, to jsou rostliny, které by mohly zabrat. Ale jako všechny metody uvedené výše, ani tato není stoprocentní. Ať si tedy vyberete cokoliv, určitě krtek potrápí vaše nervy a dost často nezbude nic jiného, než vyčkat až se krtkovi na vaší zahrádce přestane líbit a odstěhuje se k sousedovi.