II. Zimní olympiáda dětí

Od 21. do 26. ledna se stal Královéhradecký kraj dějištěm II. Zimní olympiády dětí. Vysočina, stejně jako další regiony z celé České republiky, sem vyslala své zástupce z řad dětí, aby se pokusili vybojovat co nejvíce medailí.

Sobotního slavnostního zahájení v Hradci Králové se zúčastnily významné osobnosti z oblasti sportu, kultury i politiky. Přítomní zde mohli vidět například mistry světa v krasobruslení Radku Kovaříkovou a Reného Novotného, hokejisty Vladimíra Martince, Josefa Augustu a Jiřího Dopitu. Také hejtman kraje Vysočina, Miloš Vystrčil, přijel podpořit sportovce našeho kraje, které na plochu stadionu přivedl Josef Augusta. Olympijská medailistka Květa Pecková - Jeriová zapálila ve 13:48 olympijský oheň a poté následoval slavnostní slib sportovců i rozhodčích.

Po ukončení slavnostního ceremoniálu se sportovci vydali do míst, kde se v příštích dnech měly jednotlivé disciplíny odehrávat. Pro klasické lyžování, biatlon, severskou kombinaci, snowboard a alpské lyžování to byly Špindlerův mlýn a Mísečky, krasobruslaře a rychlobruslaře hostil zimní stadion ve Dvoře Králové nad Labem, skoky na lyžích jste mohli shlédnout v Lomnici nad Popelkou a hokejisté se utkali na zimních stadionech ve Vrchlabí a Trutnově.

A jak naši mladí sportovci dopadli? Nejvíce medailí získali běžkaři, ale i z ostatních můžeme mít radost. V klasickém lyžování vyhráli dvě zlaté, tři stříbrné a dvě bronzové medaile, v severské kombinaci a skocích na lyžích bronz a ve snowboardu a biatlonu vybojovali závodníci z Vysočiny stříbro. V celkovém hodnocení se kraj Vysočina umístil na devátém místě.

A co na to hejtman kraje Vysočina Miloš Vystrčil? Ten to komentoval takto: „ Osobně jsem přesvědčen, že každý z našich sportovců přijede z olympiády jako vítěz. Alespoň to tak chápeme my dospělí. Je důležité, aby se děti v tomto věku naučily bojovat a sport je k tomu dobrým nástrojem."