Maškarní

Na akce novoměstského kulturního domu chodím ráda. Většinou se organizátorům povedou a návštěvníci si odnášejí spoustu zážitků. Ještě nikdy jsem však zde nenavštívila akci věnovanou dětem. Zaujala mne pozvánka na Dětský maškarní candrbál, ve které byl nabízen pořad plný tance a her, atraktivní soutěže ve zpěvu, tanci, zručnosti, sportu.....Znělo to lákavě a tak jsem společně se známými a dětmi vydala do Nového Města.

Zaplatili jsme vstupné, ale ouha. Koupili jsme lístky pouze dospělým. Abych to vysvětlila. Když jsem navštěvovala podobné akce v jiných městech, měly děti vždy vstup zdarma nebo za poloviční cenu. Nechci brát novoměstským kulturním zařízením jejich právo na výdělek, ale reakce paní uvaděčky byla zcela neadekvátní vzniklé situaci. Zvýšeným hlasem se dožadovala dalších vstupenek se slovy, že těmhle dětem je už jistě víc než tři roky (nemýlila se) a abychom si laskavě ráčili všimnout, že vstup zadarmo mají pouze malé děti. Její výřečnost z nás udělala naprosté idioty, kteří za prvé neumí číst (dodatečně se jí omlouvám, že jsem zmíněnou cedulku opravdu nečetla, ale jinak umím číst docela obstojně) a za druhé chtějí kulturní dům podvést a obrat o peníze.

Přiznám se, že jsme ztratili řeč, měli jsme z této paní skoro stejný strach, jako naše vyděšené děti, které ji sledovaly a pomalu nabíraly k pláči v domnění, že žádný karneval nebude. Beze slova odporu jsme se vrátili a doplatili zbytek, teprve pak jsme byli milostivě vpuštěni do sálu. Podle mého by se to dalo říct i jinak a zaměstnanci takových veřejných zařízení, jako je kulturní dům by měli umět jednat s lidmi slušně a na úrovni.. Paní uvaděčka vypadala velmi naštvaně a rozmrzele,možná jí vadilo, že musí jít do práce i v neděli. Zřejmě jsme ale tento zážitek neabsolvovali pouze my, protože návštěvníci od vedlejšího stolu se bavili na podobné téma.

Další problém byl se začátkem maškarního candrbálu. Místo ve 14.30 začínal ve 14.45, samozřejmě bez nějakého vysvětlení.

Písničky a výuka tanečků v podání Divadélka Andromeda se dětem líbily, byly ale zklamané výběrem soutěží a soutěžících. Malí caparti nikdy neobstáli v tvrdé konkurenci svých starších kamarádů. Soutěže nebyly rozčleněny na věkové kategorie, takže ti mladší neměli žádnou šanci na jakoukoliv výhru.

A nakonec ještě jedna nepříjemná zkušenost. Už po hodině byl vzduch v nevětraném sále vydýchaný a protože zde bylo i hodně teplo, děti samozřejmě dostaly žízeň. Žádné občerstvení však nebylo zajištěno a tak zoufalým rodičům nezbylo nic jiného, než v sousedící restauraci nakoupit svým žíznivým potomkům drahé limonády.

Protože jsme z maškarního bálu odešli ještě před koncem, nemohu říct , jak to celé dopadlo. Určitě si ale příště rozmyslím, jestli vzít děti na něco podobného.

Možná by se mělo vedení kulturního domu podívat na podobné společenské akce pro děti pořádané jinými kulturními zařízeními v dalších městech nebo různými dobrovolnými spolky na vesnicích. Určitě by je překvapila pestrá paleta různých her a soutěží, které lze na maškarním plese pro děti připravit. A také prodej občerstvení za rozumné ceny by nebyl na škodu. Dalo by se na něm třeba vydělat to, co by se prodělalo na vstupném.