Župní závody v běhu na lyžích

4. a 5. února se hřiště v Pohledci zaplnilo spoustou závodníků a zvědavých přihlížejících. Lyžařský oddíl TJ Pohledec zde pořádal Mistrovství kraje Vysočina a Veřejný závod žáků. Mimo to se tu v sobotu předváděl i snowkiting, který měl být i v neděli, ale protože vládlo bezvětří, tak k opakování nedošlo.

O tom, co se v Pohledci děje jsem si povídala s panem Stanislavem Kopřivou.

„Dnes tu pořádáme Župní závody na lyžích, jsou to závody kraje Vysočina. Je to každoroční akce, je termínovaná, jede se asi osm závodů za zimní sezónu. V Pohledci to bývá tak uprostřed. První jsou v Novém Městě Štěpánské závody, pak Silvestrovské, pokud není Světový pohár, a tak dále. A končí to Svratka a Herálec."

A které kategorie tu dnes závodí?
„Od nejmladšího žactva až po dospělé. Je to takzvaný veřejný závod."

A závodníci, kteří se tu dnes sešli jsou pouze z kraje Vysočina?
„Ne, dojeli i z Brna, Pardubic a také Královéhradecký kraj je zde zastoupený. Jak vidíte, je tu dnes plno."

Trasy byly různě dlouhé, záleželo na věku závodících. Pořadatelé měli závod dobře zorganizovaný, mezi jednotlivými starty nebyly žádné prodlevy. To bylo také dobře, protože jinak by jim startující v mrazivém dni určitě brzy zmrzli.

Snažili se sice všichni ze závodníků, ale nejvíc nadšené byly přece jen děti. Je to pro každého špunta určitě nezapomenutelný pocit, když si může po dobře zaběhnutém závodě vylézt na stupínek, kde obdrží cenu a diplom.

Letošní zima nám dopřává nejen nadprůměrné množství sněhu, ale také spoustu mrazivých dnů. To je pro zimní sporty ideální kombinace a tak s různými závody a předváděcími akcemi se doslova roztrhl pytel. Takže místo vysedávání doma bychom se o víkendu měli podívat po okolí, co se kde děje. Můžeme se buď jen koukat nebo si připnout běžky a přidat se k závodníkům. V každém případě se alespoň dostaneme na čerstvý vzduch. A to je dobře.