Sníh sjíždějící ze střech ohrožuje chodce i motoristy

A už je to tady. Přišlo oteplení a přineslo sebou celou řadu problémů. Jedním z prvních je i sníh, který už na střechách nedrží a sjíždí dolů. A pokud majitelé domů nemají na střeše zábrany, které by alespoň trochu zamezily padání sněhu, nastává docela velký problém.

Nedbalost a nezájem některých majitelů realit je opravdu zarážející, zvláště když se tato situace opakuje rok co rok. Zřejmě čekají na to, až uvolněný sníh zavalí nějaké projíždějící auto nebo v horším případě zraní nějaké kolemjdoucí.

Když takové množství sněhu spadne do vozovky, je otázkou času, než ho někdo odklidí. Pokud zrovna silničáři nejsou nikde poblíž, nezbývá řidičům nic jiného, než si půjčit z blízkých domů lopaty a jít tuto katastrofu odházet sami. Silnice je většinou neprůjezdná oboustranně, takže z každé strany závalu stojí kolona aut, které se nemohou hnout. Ještě horší situace nastává, když se k něčemu takovému blíží rychlá záchranná služba vezoucí těžce raněného, který potřebuje okamžitou lékařskou pomoc. I ta musí čekat, dokud není překážka odstraněna a přitom jde v tomto případě leckdy o minuty.

Možná by stálo za to, kdyby se majitelé takovýchto nebezpečných střech zamysleli nad tím, jak by bylo jim, kdyby se dostali do situace postižených. Vím, že pořízení sněhových zábran není zrovna nejlevnější záležitost, ale je to investice, která se do budoucna určitě zúročí. Leckdy sice nejsou schopny takové množství sněhu udržet, ale alespoň sníh nespadne najednou. Už jen ty výčitky svědomí, pokud se opravdu někomu něco stane a to díky naší nedbalosti. Je lépe takovým věcem předcházet než čelit následkům.