Memoriál Tondy Kavalíra

Nedělní odpoledne patřilo v Hlinsku závodům v běhu na historických lyžích. Každý, kdo se jich chtěl zúčastnit si musel pořídit lyžařské vybavení a oděv, které byly v módě nanejvýš do první poloviny minulého století. Závodníci si dali opravdu záležet. A protože nedaleko závodiště vedou lyžařské stopy, bylo o zajímavé situace postaráno. Někteří víkendoví běžkaři si připadali jako v Jiříkově vidění, když se najednou vedle nich objevil podivně vypadající lyžař na starých dřevěných lyžích a pelášil, jako by mu šlo o život. 

Úžasná byla i bojovnost některých závodníků. Pokud se stalo a prastaré vázání nevydrželo nápor a prasklo, popadli lyže do rukou a utíkali do cíle bez nich. Vítězové pak byli po zásluze odměněni a všichni startující oceněni potleskem, kterým publikum nešetřilo.

Zeptala jsem se pana Františka Šíly, jednoho ze členů Klubu klasického lyžování v Hlinsku, co že se tu vlastně dneska děje.
K dnešnímu dni pořádáme už sedmý ročník Memoriálu Tondy Kavalíra.

Je to smyšlená nebo skutečná postava?
Je to skutečná osoba, náš kamarád, který s náma válčil spoustu let. Tragicky zahynul, ale nezapomínáme na něj ani po těch sedmi letech. Je to vlastně i pokračování oslav, protože loni jsme oslavovali osmdesáté páté výročí založení lyžování v Hlinsku. První závody se v Hlinsku jeli v roce 1920 a ty tehdy vyhrál nějaký pan Havel.

Kolik se tu dnes sešlo závodníků?
Závodníků se sešlo dvacet šest, což je úspěch, protože nemá cenu, aby jich byly stovky. Jde o ten princip, aby měli historické lyže, které se používaly v první polovině minulého století no a také dobové oblečení. Tady ta místní parta, která se točí kolem lyžování, na tyhle věci nezapomíná, diváci i závodníci mají o zábavu postaráno.I počasí nám přeje, je pěkně i když trošku chladno, ale zahřejeme se až to skončí, občerstvení je připraveno.

A délka tratí pro dnešek?
Jednotlivci běží jeden kilometr v intervalových startech a štafeta se běží na trati dlouhé šest set metrů.

A kdy chystáte další akci?
Letos už ne, i když zima je pořád krásná, ale to podstatné, co mělo v Hlinsku proběhnout, to už všechno proběhlo. Tohle je takové vyvrcholení sezóny, i když lyžovat samozřejmě nepřestanem.

Závody byly velice pěkné, zajímavý byl nejen oděv a vybavení, ale i styl některých závodníků. Pořadatelé si dali záležet, takže diváci odcházeli nadmíru spokojeni.