Úterní den byl v Bystřici nad Pernštejnem vskutku slavnostní. V budově Městského muzea se otevíralo Turistické informační centrum, které by mělo v příštích dnech sloužit návštěvníkům i obyvatelům města.
Slavnostního aktu se zúčastnili zástupci vedení města, starosta Ing. Pačíska, za kraj Vysočina
pan radní Jaroslav Hulák, pozvání přijali i ředitel České televize Brno a také dlouholetý starosta města Bystřice nad Pernštejnem a současný senátor pan Josef Novotný. Nechyběli ani zástupci mikroregionu Bystřicko a zástupci Zemědělské školy, kteří by se měli v budoucnosti spolupodílet na práci nového Turistického informačního centra. Žáci zmíněné školy by měli napomoci pracovníkům centra se zpracováváním informací a tak získávat praktické zkušenosti. Protože jedním ze studijních oborů na této škole je agroturistika a management cestovního ruchu, nebudou získané zkušenosti určitě k zahození.
Po krátkých projevech hostů a přípitku na počest centra byla slavnostně přestřižena páska a návštěvníci si mohli prohlédnout nejenom prostory Turistického informačního centra, ale také se poučit a žasnout nad exponáty muzea, prolistovat si staré kroniky města a nahlédnout do sklepních prostor budovy, kde byl při nedávné rekonstrukci odkryt jeden z nejstarších sklepů v Bystřici. Velmi příjemným zpestřením byla i hudební produkce v podání žáků Základní umělecké školy, kteří po celou dobu oslavy neúnavně hráli nejrůznější skladby.
Turistické informační centrum v Bystřici není vlastně až tolik nové. Bylo tu už dříve, ale bylo součástí Městské knihovny. Hlavně díky velké pomoci ředitele muzea, pana Cisára, kterému se podařilo zajistit dostatek finančních prostředků na přestavbu muzea, mohlo se i nové centrum začlenit do budovy, osamostatnit se a získat vlastní prostory. Peníze takto vynaložené nejsou rozhodně ztracené, vždyť podpora turistického ruchu je jednou z možností, jak získávat finance zpět do pokladen měst i obcí.
Zárukou kvality poskytovaných služeb novým Turistickým informačním centrem je určitě i to, že jedním z jeho pracovníků je spisovatel a velký znalec Vysočiny Hynek Jurman. A protože se zajímá nejen o historii, ale také často a rád podniká výlety po blízkém i dalekém okolí, budou jeho rady turistům i občanům zaručeně odborné. A co vlastně nové centrum svým návštěvníkům nabízí? Tak především veškeré informace o Bystřici nad Pernštejnem a obcích mikroregionu Bystřicko, dále informace o ubytování, kulturních programech, dopravě, službách občanům, turistice a cestovním ruchu. Můžete si zde také zakoupit různé mapy a literaturu týkající se regionu i města, použít internet nebo jen tak v klidu posedět u šálku kávy v příjemném prostředí.
Financovat takovýto projekt nebylo vůbec jednoduché. Největší finanční injekce přišla z Evropské unie, její příspěvek pokryl 75% nákladů, kraj Vysočina se podílel 10% a zbytek financí zajistilo město Bystřice nad Pernštejnem.
Pana Jaroslava Huláka, radního kraje Vysočina, který má na starosti územní plánování a rozvoj informatiky a zároveň je předsedou komise kultury a památkové péče jsem se zeptala, jak je spokojený s využitím dotací, které kraj Vysočina na tento projekt poskytl.
„Podle toho, co tady vidím, se mi to velice líbí a myslím si, že to rozhodně prospěje k rozvoji. Jde o to, aby lidé nezůstávali pouze v Praze. Česká republika není jenom Praha. Měli bychom více lidí přilákat i na Vysočinu a i tam by neměli navštěvovat pouze Pernštejn nebo Telč nebo Zelenou horu, ale měli by tu zůstat více dní, seznámit se s tím, jak tu lidé žijí a samozřejmě, proč to neříct, utratit tu i peníze a tak přispět k rozvoji tohoto kraje."
Tato aktivita bystřických nebyla poslední. S budovou muzea mají ještě spoustu dalších plánů. Mimo jiné by zde měla být nová obřadní síň a v půdních prostorách by časem měl vzniknout menší společenský sál pro příležitostné akce. Pokud se jim tyto záměry povedou uskutečnit, bude v budově bystřického muzea jedno z nejlepších center kulturního dění na Vysočině. Ne vždy se podaří takto nenásilně a přitom dokonale spojit historii se současností.