Jak se kouzlí ze slámy

Akci s názvem Chystáme se na jaro a velikonoční svátky připravilo v Radešínské Svratce Mateřské centrum. Pozvána byla paní R. Picková, coby odbornice na slovo vzatá na výrobu ozdob a dekorací ze slámy. V pozvánce bylo uvedeno, že si mohou všichni přítomní také něco sami vytvořit.

Zájemců o tuto akci se sešlo hodně. Nikoho jistě nepřekvapilo, že tady nebyl žádný muž, spíš by asi udivil opak. Sešly se ženy všech věkových kategorií a podívat se přišly i některé děti. Paní Picková už tam byla a na první pohled každého zaujala svou energií a šikovností. Ukazovala nám své výrobky, měla jich spoustu, nejenom velikonoční dekorace, ale také vánoční nebo takové, co se dají použít v průběhu celého roku.

Všechny jsme záviděly paní Pickové její um, ruce se jí jen kmitaly a ve chviličce vykouzlila z pár stébel košíček nebo zvoneček. Na výrobu používá slámu pouze žitnou, sama si ji chodí sbírat, samozřejmě po předchozí domluvě s majitelem. Během roku spotřebuje podle vlastních slov několik otýpek. Postup u většiny výrobků si sama vymyslí, je samouk a se slámou pracuje už přes pětadvacet let. Jejím prvním výrobkem byla slaměná hvězdička, protože dcera jednu donesla ze školky a ona se rozhodla, že to zkusí také.

Bylo vidět, že je paní Picková profesionál, její výrobky byly jeden jako druhý, opravdu dokonalá řemeslná práce. I vy se s ní můžete časem setkat, prodává své výrobky na jarmarcích, pokud nějaký navštívíte a bude tam, určitě ji nepřehlédnete.

Nakonec jsme se také připojily a vyzkoušely si zhotovení některého z vystavených slaměných výrobků. Sebekriticky musím přiznat, že přísloví „zlaté české ručičky" se mne asi netýká. Po přetrhnutí třetího stébla jsem toho raději nechala, aby paní Pickové něco také zbylo. Na svou obranu ale musím říct, že jsem nebyla jediná, kdo se slámou takto zápolil. Jen málokomu se povedla alespoň vzdálená napodobenina toho, co vykouzlila paní Picková.

Takže výrobu dekorací ze slámy přenechám pro příště raději odborníkům. Jsem ale ráda, že jsem mohla vidět takového odborníka na vlastní oči. Bylo to nejen poučné, ale také zajímavé.