Horácká galerie

Když budete procházet Novým Městem na Moravě, nezapomeňte se zastavit v Horácké galerii. Nejenže se můžete pokochat historickou budovou novoměstského zámku, kde galerie sídlí, ale budete mít možnost shlédnout díla mnohých umělců, kteří se narodili na Vysočině nebo k ní měli vřelý vztah.

V přízemí najdete stálou expozici sochařů Jana Laudy, Josefa Mařatky, Josefa Václava Myslbeka, Karla Pokorného, Jana Štursy a dalších. Prohlédnete si zde i plastiky Vincence Makovského a Ladislava Martínka. Na stěnách vás upoutají obrazy malířů zvučných jmen známých po celé Vysočině, jako je Oldřich Blažíček, Josef Jambor, Karel Němec nebo Alois Podloucký.

První patro patří také sochařům a malířům, ale mimo ně tu najdete i stálou expozici skla ze škrdlovické sklárny.

A na jaké výstavy vás novoměstská galerie zve v měsíci březnu?
Tak především je to fotografické dílo Miroslava Matouška, výstava je instalovaná v zámeckém podkroví. Dále grafika a frotáže Miro Bravence, který se věnuje nejrůznějším grafickým technikám. A nesmíme opomenout ani Cyrila Urbana a jeho malbu, kresbu a grafiku.

Takže pokud nikam nespěcháte a čekáte například, až vám pojede autobus, využijte chvilku času a zajděte se podívat do Horácké galerie. Zapomenete na ty spousty sněhu venku, na všechny všední starosti a trápení a ponoříte se na chvíli do světa umění a fantazie. Když budete procházet rozlehlými sály a všude kolem sebe uvidíte všechnu tu krásu, věřte mi, že vaše nálada bude hned o něco růžovější.