První jarní den

A je tu první jarní den a s ním i první poslové jara. Zima si však stále urputně brání své místo a nehodlá se jen tak lehce vzdát. Jaro, jako ostýchavé dítě, se jen velmi plaše domáhá svých práv. Paní Zima si je zatím vědoma své převahy a dává to okázale najevo. Noční mrazy nepolevují, obrovské množství sněhu, které se nashromáždilo na polích, loukách a zahradách, zatím nedovoluje žádné rostlině spatřit světlo světa. A přece. V nížinách, kde slunko dokáže lépe využít síly svých paprsků, najdete sem tam mezi sněhovými závějemi kousek něčeho zeleného nesměle vykukovat.  

Jedním z prvních poslů jara jsou včely. Ještě stále omámené zimním spánkem letí vstříc teplým slunečním paprskům. Doposud se jim sice nedaří nalézt nějakou potravu, doba rozkvetlých kočiček ještě nenastala, ale přesto se vydávají z úlů ven. Alespoň na chvíli protáhnout křídla, vesele jimi zamávat světu na pozdrav. Chvilka odpočinku na to bílém studeném koberci, který pokrývá zem a honem zase zpět domů.

Zanedlouho budou včelí výlety delší a delší. Jaro se bude stále více snažit ukázat svou převahu. Rozkvetou sněženky a bledule A také kočičky nabídnou vyhladovělým včelám první potravu. To už se bude paní Zima muset začít smiřovat se svou prohrou. Vždyť nic na světě netrvá věčně.

Tak jako jsme se těšili na první sníh, stejně nedočkavě teď očekáváme příchod jara. Lidé jsou stále s něčím nespokojeni. Pořád po něčem touží a když to dostanou, začnou toužit po něčem jiném. Ale tak už to chodí. Avšak jaro sebou nepřinese jen krásné a slunečné dny. Objeví se také první plískanice, jarní bouřky a hlavně jarní únava. Ta je jistě nepříjemná, ale dá se zvládnout větším přísunem vitamínů. Ty nemusí pocházet pouze z lékárny, ale i z toho, co nám příroda nabídne. Tak třeba tolik nenáviděná kopřiva obsahuje, hlavně na jaře, velké množství vitamínů. Používali ji hojně i naši předkové. Vařili si z ní čaj, přidávali jí do různých jídel, do nádivek, dokonce ji zpracovávali jako špenát. Jarní očistnou kůru by měl zkusit každý. Vždyť už to, že nejsme odkázáni jen na zmražené nebo dovážené výrobky je prima. Vyjdete si na procházku, natrháte nějaké kopřivy, doma si z nich uvaříte čaj, osladíte ho včelím medem a začnete relaxovat. Co víc si můžete přát.