Na Vysočině vyhlášen třetí povodňový stupeň

Stav ohrožení neboli třetí povodňový stupeň byl dopoledne vyhlášen na jedenácti místech kraje Vysočina. Ve čtrnáct hodin se toto číslo zvedlo o další dvě kritické lokality. Protože za posledních dvacet čtyři hodin spadlo v našem kraji 15-25 mm srážek a navíc je zde velké množství tajícího sněhu, zvedají se neustále hladiny řek v celém regionu. Týká se to hlavně Jihlavy, Želetavy, Želivky, Sázavy,Svratky, Trnávky, Šlapánky a Doubravy.

I když zatím nejsou ohroženy lidské životy, nesmíme nebezpečí podceňovat. Na kritických místech zasedají povodňové komise, dobrovolníci rozmisťují pytle s pískem, které mají zabránit průtoku vody. Ve Světlé nad Sázavou, Třebíči-Poušově a Přibyslavicích byli obyvatelé domů, nacházejících se v blízkosti rozvodněných řek evakuováni. Také v Jimramově se situace neustále zhoršuje, za poslední tři hodiny zde stoupla hladina Svratky o více než osmdesát centimetrů. Neprůjezdné jsou i některé silnice.

Spoustu práce mají i hasičské záchranné sbory. Neustále musí vyjíždět k zásahům, jedná se především o odčerpávání vody ze sklepních prostor.

Protože meteorologové hlásí přeháňky a déšť až do víkendu, nelze předpokládat, že by se situace na vodních tocích zlepšovala, spíše naopak. Letošní zima byla velmi štědrá na množství napadaného sněhu. Ten pomalu odtává a celou situaci ještě zhoršuje.