Na Vysočině vyhlášen třetí povodňový stupeň

Na Vysočině vyhlášen třetí povodňový stupeň

Stav ohrožení neboli třetí povodňový stupeň byl dopoledne vyhlášen na jedenácti místech kraje Vysočina. Ve čtrnáct hodin se toto číslo zvedlo o další dvě kritické lokality. Protože za posledních dvacet čtyři hodin spadlo v našem kraji 15-25 mm srážek a navíc je zde velké množství tajícího sněhu, zvedají se neustále hladiny řek v celém regionu. Týká se to hlavně Jihlavy, Želetavy, Želivky, Sázavy,Svratky, Trnávky, Šlapánky a Doubravy.

I když zatím nejsou ohroženy lidské životy, nesmíme nebezpečí podceňovat. Na kritických místech zasedají povodňové komise, dobrovolníci rozmisťují pytle s pískem, které mají zabránit průtoku vody. Ve Světlé nad Sázavou, Třebíči-Poušově a Přibyslavicích byli obyvatelé domů, nacházejících se v blízkosti rozvodněných řek evakuováni. Také v Jimramově se situace neustále zhoršuje, za poslední tři hodiny zde stoupla hladina Svratky o více než osmdesát centimetrů. Neprůjezdné jsou i některé silnice.

Spoustu práce mají i hasičské záchranné sbory. Neustále musí vyjíždět k zásahům, jedná se především o odčerpávání vody ze sklepních prostor.

Protože meteorologové hlásí přeháňky a déšť až do víkendu, nelze předpokládat, že by se situace na vodních tocích zlepšovala, spíše naopak. Letošní zima byla velmi štědrá na množství napadaného sněhu. Ten pomalu odtává a celou situaci ještě zhoršuje.