Velikonoce na Pernštejně

Hrad Pernštejn je pro Vysočinu stejný pojem jako pro Brno Špilberk. Najdete ho nedaleko obce Nedvědice, nad kterou se pyšně vypíná. Postaven byl v polovině 13. století a patřil pánům z Pernštejna. Hrad byl rozšiřován až do poloviny 16. století a do dnešní doby si uchoval svou goticko renesanční podobu. Pernštejn je často vyhledáván i filmaři, v jeho interiérech vznikla spousta známých pohádek.

Hrad je proslulý tím, že nebyl nikdy dobyt. Nepodařilo se to ani útočným Švédům v době třicetileté války. V dubnu loňského roku vypukl v areálu hradu požár, při němž byla zničena sýpka a depozitář. V depozitáři byly uloženy obrazy a dobový nábytek a vzniklá škoda dosáhla částky 48 miliónů korun.

A protože je nutné co nejdříve obnovit části hradu zničené požárem, rozhodla se Správa hradu Pernštejna zavést prozatímní vstupné do areálu ve výši 10 Kč. Opatření poněkud nepopulární, ale asi nutné.

O víkendu se na hrad sjížděli lidé z široka daleka. Spousta z nich se ani nezúčastnila vlastní prohlídky hradu, pouze prošli nádvoří a ostatní volně přístupné části Pernštejna. Velkým lákadlem byla i Velikonoční výstava uspořádaná v obřadní síni. Ta se opravdu povedla, bylo se na co koukat. Návštěvníci mohli obdivovat kraslice drátované, voskové, cibulové, jihočeské, ručně malované a spoustu dalších. A protože výstava byla prodejní, mohli jste si domů přivézt z výletu originální suvenýr. A pokud si kraslice malujete raději sami, poslouží vám tato výstava jako výborná inspirace. Můžete ji shlédnout i příští víkend, takže pokud nebudete vědět, kam na výlet, vydejte se na Pernštejn.

Jen snad jedna výtka. Chápu, že bylo nutné zavést prozatímní vstupné do areálu, a že ceny prohlídek Správa hradu také snížit nemůže, ale proč takové sumy za jídlo? Za cenu jedné klobásy na hradu Pernštejně si můžete v každé druhé restauraci dát třeba guláš. Kdyby se ceny trochu snížily, byl by určitě i větší odbyt. A turisté by nemuseli hned po prohlídce spěchat s odjezdem, aby se najedli v nějaké levnější hospůdce.