Už teď se běžkaři mohou těšit na příští sezónu!

Ptáte se proč? Odpověď na tuto otázku je jednoduchá. V minulých dnech proběhla první schůzka mezi mikroregionem Novoměstsko a představiteli Bystřice nad Pernštejnem, která se týkala plánované spolupráce na příští zimní sezónu. Na tomto setkání se jednalo už o některé konkrétní běžecké stopy, se kterými pomohou novoměstští bystřickým.

Běžecké stopy v Novém Městě a okolí jsou každoročně velice dobře udržované. Naproti tomu bystřicko je v tomto zatím na začátku, a proto se rozhodli navázat spolupráci a také využít zkušeností, které novoměstští mají. Jedná se hlavně o příspěvky, které na projíždění běžeckých tratí dávají jednotlivé obce a hostinská zařízení. Pokud mají majitelé restaurací, hospod a hospůdek zájem na tom, aby trať vedla až k jejich dveřím, přispívají určitou částkou na jejich provozování a udržování. To je výhodné nejen pro obě strany, ale také pro milovníky běžeckého sportu.

Podle bystřického místostarosty, pana Vojty, si Bystřice svůj běžkařský okruh zatím financovala sama, protože všechny obce, kterými vedl, k městu patřily. Pro příští rok plánují spolupodílení se na vytváření dalších jezdeckých stop a to v okolí Lísku, Jimramova, Bohuňova a Dalečína. Do konce května by chtěli trasy projít, naplánovat, kudy by asi vedly a domluvit se s vlastníky pozemků.

Měly by vzniknout dva větší okruhy. Jeden z nich by byl na trase Domanín - Skalský dvůr - Bystřice nad Pernštejnem. Druhý okruh by měl vzniknout mezi Bystřicí, Jimramovem a Novým Městem na Moravě. Tyto stopy by zajišťovala zčásti bystřická radnice a zčásti mikroregion Novoměstsko. Mapy stop měly být původně společné, ale nakonec se zástupci obou stran dohodli, že budou běžkaře informovat každý zvlášť a to proto, že by mapa v menším měřítku nebyla dostatečně podrobná.

„V uplynulé sezóně se v Bystřici běžecké tratě nepropagovali tolik, jak by bylo zapotřebí a tak bychom to chtěli příště napravit." Dodává ještě bystřický místostarosta. „Finanční pomoc přislíbil i Skalský dvůr a obce, kterých se okruh týká. Ze strany podnikatelů zatím velký zájem není, ale měli by si uvědomit, že ti lyžaři k nim pak přijdou."

Pokud se spolupráce podaří, mají se běžkaři na co těšit. Tras by mělo být mnohem více a snad bude v pořádku i značení, které letos někde pokulhávalo. Zatím nás sice čeká jaro, léto a podzim, ale na zimní sezónu jsou už přípravy v plném proudu.