Kritický stav silnic

Letošní zima byla krutá a dlouhá. Zůstalo po ní už jen sem tam trochu sněhu na mezích, spousta štěrku na silnicích a v příkopech a hlavně neutěšený stav na veškerých komunikacích. Někde to není tak zlé, na spravení postačí pár záplat, ale na jiných místech se situace stává přímo katastrofální.

Poté, co slezl sníh a odhalil tak stav našich silnic, se ve většině obcí nemusí občané bát, že projíždějící auta nedodrží předepsanou rychlost. I kdyby chtěli sebevíc přidat plyn, ke svému cíli by se dříve nedostali, nanejvýš by si mohli více či méně pošramotit kola.

Když vidíme na silnici větší díru, řešíme to většinou tak, že ji objedeme v protisměru. Ale po letošní zimě není na některých místech možné ani toto řešení. A tak poslušně zařadíte jedničku a pomaloučku a opatrně si to šinete po cestě díra nedíra.

Silničáři mají pro nově vzniklou situaci zatím účinné a originální řešení. Na takovouto zbědovanou vozovku postaví dopravní značku upozorňující řidiče na nerovnosti vozovky a čekají, že si nějak poradí. Peněz na opravu je prý stále málo, takže se upřednostní hlavní tahy. Nový koberec se natáhne na větších silnicích, ty malé se zaflekují a budou muset počkat. Do příštího roku se fleky opět vydrolí a všechno začne nanovo. Navíc když vidíte cestáře, jak za autem lopatou plácá asfalt a kolik se u toho "motá" lidí, přemýšlíte, proč si silničáři stěžují na nedostatek peněz. Protože takhle vyhazovat peníze může jen ten, kdo na to má. Vyhodí se několik miliónů za nic, protože za chvíli nepoznáte, kde oprava vlastně proběhla.

Copak my, čeští řidiči, my už jsme na takové cesty zvyklí. Ale co chudáci zahraniční turisté, kteří se nic netušíce rozjedou větší rychlostí. Ti po chvíli jízdy asi jenom tiše žasnou a honem shání nejbližší odtahovou službu. No a my si hold musíme zvyknout na to, že po zimě vyměníme tlumiče, čepy, necháme si znova vyvážit kola, opravit naražené "elektrony" a můžeme vyrazit!