Chcete se stát Petmanem nebo Petwomankou ?

Není nic snazšího. Musíte se pouze zúčastnit cyklistického závodu, který pořádá klub Středozem v Novém Městě na Moravě. Je to akce, která má za úkol pomáhat životnímu prostředí.

Závod má být odstartován výstřelem a to v 10 hodin, 8. května, v Kadově. Cyklistické trasy budou různé, organizátoři je rádi přizpůsobí vaší kondici, zkušenosti a dovednosti. Každý ze závodníků dostane k dispozici plastový pytel, do kterého bude sbírat PET láhve a další nepořádek z příkopů a cest. Takže nemůžete počítat s tím, že si nějak moc zajezdíte, spíš naopak. Bude to asi spíše závod v sesedání z kola, ohýbání a nasedání.

Výstřelem z pistole by měla odstartovat závod místostarosta Nového Města na Moravě, paní Marková, která se také osobně zúčastní jak jízdy na kole, tak i sběru. Paní Marková také celou akci zaštítila.

Cyklistický závod není věkově ohraničený, takže se tu na stejné trase mohou sejít závodníci tříletí i devadesátiletí. Nemusíte se bát velké náročnosti, nejde tu jen o to, kdo bude první v cíli, ale hlavně o pomoc životnímu prostředí. Po zimě je vždy nejvíce odpadků. Sníh, který v zimních měsících leží na Vysočině zakryje všechen nepořádek, ale jakmile roztaje, často se hrozíme toho, co bylo pod bílou „peřinou" ukryto.

A protože k jaru patří jarní úklid a to nejen doma, ale i venku, sedněte 8. května na kolo a dojeďte do Kadova uklízet. Zabijete tím tři mouchy jednou ranou. Jednak uděláte něco užitečného pro Žďárské vrchy, za druhé prospějete svému zdraví a nakonec se určitě také dobře pobavíte, navážete nové známosti a kontakty.