Hledá se obraz

Když jsem naposledy projížděla Vysočinou s panem Mrkosem, zastavili jsme se také u Studnic. Pan Mrkos mi vyprávěl, že kdysi koupil pohlednici obrazu krajináře Josefa Jambora. Obraz se jmenuje Jeřáby u Studnic a pan Mrkos by docela rád viděl jeho originál nebo alespoň barevnou reprodukci.

 

Jméno Josefa Jambora je nejvíce skloňováno ve spojení s Horáckem a Podhoráckem a to hlavně proto, že nejčastějším námětem jeho obrazů byla krajina Vysočiny.

Narodil se v Pohledci u Nového Města na Moravě v rodině, jejíž osudy popisoval Jan Kárník ve své knize „Soumrak rodu Jamborova". Na přání rodičů se stal zeměměřičem, ale stále ho to táhlo k malování. Proto vystudoval Akademii výtvarných umění v Praze a to u profesorů Loukotky, Bukovance a Švabinského. Po studiích hodně cestoval. Navštívil Bosnu, Dalmácii, Německo, Holandsko i Itálii. Vrátil se na rodnou Vysočinu, bydlel v Novém Městě na Moravě a nakonec se přestěhoval do Tišnova, kde žil až do své smrti.

Často vyjížděl za náměty zpět do okolí Nového Města. Nejvíce ho přitahovala krajina kolem Blatin. Snažil se zachytit Vysočinu tak, jak ji sám viděl. Pochmurnou, zádumčivou, kvetoucí, barevnou, v čase žní, s podmračenou oblohou i zalitou slunečními paprsky, pokrytou sněhem i spadaným listím. Jeho obrazy zahřejí u srdíčka, ale také nutí k zamyšlení.

Pokud by někdo ze čtenářů poznal hledaný obraz a věděl, kde teď je, budeme rádi, když se ozve.