Hrozí nám letos sucha?

Letošní zima si s námi dělá co chce a příroda dává najevo, že jí opravdu nikdo nebude poroučet. Jestli bude sníh a mráz si prostě rozhodne sama.

 

A tak lyžaři museli vyrazit většinou do hor, lyžování si v našem okolí mohli užít jen v těch nejvyšších místech. Na některých vlecích provozovatelé nafoukali umělý sníh, ale běžkaři to měli těžší. Podmínky byly omezené a velice krátké. Zima sice ještě nekončí, těžko už ale přijde nějaký velký převrat, i když třeba včera a dnes nějaký ten sníh napadl.

Jiné starosti mají zemědělci, majitelé studní a podobně. Objevily se totiž zaručené zprávy, že díky nedostatku sněhu bude letos málo vláhy a hrozí nám sucha. Těžko říct, zda se máme obávat nebo ne. Loni v důsledku tání přišly povodně, navzdory tomu v létě udeřila sucha a na jarní kalamity nikdo nemyslel. Ale i když sníh téměř není, na vodních tocích je rozpoznatelná vyšší hladina než v jiných ročních obdobích. Důvodem je minimální výpar, veškerá spadlá voda odtéká do vodních toků nebo se vsakuje a zvyšuje podzemní zásoby vody.

Sněhová pokrývka určitě hraje v tomto směru velkou roli. Ale srážky v posledních dnech jsou v souvislosti s dlouhodobým normálem nadprůměrné, nelze tedy konstatovat, co máme očekávat v létě. Přáním každého asi je, aby vody bylo dostatek, ale zas ne tolik, abychom se museli bát povodní jako v některých minulých létech.