Lesní zvěři letošní zima vyhovuje

Leden se nám přehoupl do druhé poloviny a už je všem jasné, že i když ještě zima nejspíš zaútočí, nemůže se již vyrovnat, alespoň co se délky týče, zimě předchozí.

Ze slabé zimy nemají radost jen řidiči, cestáři a podobně, ale také myslivci. Zatímco loni museli neustále přikrmovat, aby pomohli zvěři přežít, letos je situace mnohem lepší. Nutnost dopřát lesním obyvatelům nějaké to sousto navíc je hlavně na podzim, kdy si zvěř vytváří "zásoby" na zimu, na jídelníčku nesmí chybět hlavně jadrné krmivo.

Sněhu se zcela jistě nevyhneme, ale už by neměl nastat boj o přežití jako loni. Bílá pokrývka zajisté nebude tak dlouho, takže stačí už jen dokrmit zvěř senem a podobně. I přístup ke krmelcům bude je určitě mnohem jednoduší, nikdo se nebude muset brodit závějemi a propadat se po pás do sněhu.

Spousta lidí si o myslivcích myslí, že hlavní jejich zábavou je vyrazit do lesa a postřílet, co jim přijde pod mušku, ať už je to kanec, pes nebo někdy dokonce člověk. Moderní zprávy zkrátka dokáží vnutit lidem úplně jinou realitu než je ve skutečnosti. Stačí se občas kouknout na zprávy je víme zcela přesně, kdo kde koho postřelil a kdo je větší lump. Ale bylo by lepší ukázat, co vše předchází tomu, než se do lesa s flintou vyrazí. A hlavně to, že se nestřílí ledaco, ale jen vybrané či přemnožené kusy, aby nedocházelo ke genetickým vadám při odchovu zvěře.

Takže až uvidíte nebo uslyšíte o nějakém výtečníkovi, co nosil mysliveckou kazajku a jen jí využíval, věřte, že je to jen výjimka. Ostatní se snaží, abyste při procházce lesem uviděli i nějaké živé tvory a nemuseli za nimi do ZOO. Ale to už hold není taková senzace.