Mezinárodní den dětí

Ačkoliv byl podle kalendáře Den dětí ve čtvrtek, největší oslavy začaly až v sobotu. Jakoby i příroda chtěla dětem k jejich svátku dát nějaký pěkný dárek. Uprostřed nepřívětivých, děštivých dní se sobota opravdu vytáhla. Obloha byla sice většinou zatažená, ale nepršelo, rtuť v teploměru o něco stoupla a nakonec vysvitlo na nějakou dobu i sluníčko.

Oslav bylo vskutku nepočítaně. Každé město a téměř každá vesnička si vzpomněly na své nejmladší občánky a uspořádaly jim soutěže, zábavu i nádhernou podívanou.

Nejinak tomu bylo i v Rokytně, kde Sbor dobrovolných hasičů připravil, v pořadí už šestý ročník, dětského dne. O hudbu se, jako už tradičně, postaral DJ David Hammerský, který dokáže zaujmout malé i ty větší nejen skvělým výběrem písniček, ale i doprovodným slovem.

Bonbónkem na dortu byla ukázka útoku, kterou si na tento den připravil poloprofesionální sbor novoměstských hasičů. Už jejich příjezd se zapnutou sirénou a blikajícím majákem vzbudil velkou a zaslouženou pozornost.

 

Hasiči vysvětlili a ukázali dětem, jakou výstroj a výzbroj musí takový ochránce před ohněm mít, čím se jaký požár hasí a jak se při tom postupuje. Největší radost udělali malým tím, že si všichni mohli vyzkoušet stříkání vysokotlakem. Samozřejmě, že ty menší by tlak vody porazil, takže jim jeden z hasičů při tom trošilinku pomáhal.

Pak opět nastal čas soutěží, zpěvu a tance. Odměn bylo spousta hlavně díky štědrým sponzorům, kteří letos opravdu na darech nešetřili. Bylo jedno, jestli děti skončily v soutěžích první nebo poslední, důležitá byla účast a ta si zasloužila odměnu. Mnohdy musely trochu pomoci maminky nebo tatínkové, aby se každý dostal zdárně do cíle. Ani o pády tady nebyla nouze, naštěstí se obešly bez zranění.

Dalším zajímavým bodem programu bylo upálení čarodějnice a opékání párků. Děti měly občerstvení zdarma, rodiče si to už sice museli zaplatit, ale na opékaném seleti a točeném pivu peníze nešetřili.

Oficiální část programu byla zakončena hledáním pokladu. Každým rokem někdo z pořadatelů schová někam balíček s "pokladem" a pak je na dětech, kdo ho najde první. No a aby měly děti památku na účast v soutěžích, na rozloučenou dostali všichni ručně dělané medaile.

Oslava Dne dětí se protáhla až do pozdních večerních hodin. Děti odcházely spokojené, unavené, usměvavé (některé možná s bolestí bříška ze všech těch sladkostí, které dostaly a většinou okamžitě snědly). A těšit se můžou zase za rok.