Hlas Radovana Lukavského vás bude provázet Vysočinou

Bystřické informační centrum za podpory města a kraje Vysočina bude instalovat na třech místech tzv. mluvící kiosky. O tom, co to vlastně je a k čemu slouží mi více řekl pracovník IC Bystřice nad Pernštejnem Hynek Jurman.

Mluvící kiosky jsou hrazeny z projektu SROP, který v Bystřici v současné době realizujeme. Budou umístěny na hradě Pernštejně, u rozhledny v Karasíně a na Šiklově mlýně. Kiosky se budou skládat z velké mapy, kde budou diodami vysvíceny ty objekty a ta místa, která si turista zvolí. Prostě si na klávesnici zadá určité místo, na mapě se rozsvítí dioda a k tomu se ozve text, který se k tomuto místu vztahuje. Mimo tohohle tu bude ještě možnost přístupu na internet, takže si každý bude moci dohledat ještě další informace.

Asi nejvíc vás bude zajímat mluvené slovo. Domluvil jsem se s Radovanem Lukavským, hlavně proto, že jeho hlas je prostě neopakovatelný. Na dohodu přistoupil brzy, svou roli v tom určitě hrálo i to, že se spolu již dlouhá léta dobře známe. Texty v takové té pracovní verzi jsem mu připravil počátkem května, předal jsem mu je v květnu a přiznám se, že jsem se mu téměř měsíc pak bál zavolat, protože toho bylo hodně, asi dvacet stránek. Také jsme řešili, jestli to nakonec nenecháme namluvit někým jiným, hlavně ty techničtější věci. Nakonec jsem mu volal tento pátek a pan Lukavský do toho s námi jde a je dokonce ochoten namluvit všechno, i když je toho tolik. Říkal, že se vším ještě neprokousal, ale že to nebude problém, že texty nejsou umělecké, ale spíše běžné, informativní.

Chceme to dodělat v červnu, takže už na to není moc času. Momentálně je hotová mapa, klávesnice a legenda k mapě. Dnes posílám panu Lukavskému texty v definitivní podobě. On slíbil, že domluví na FAMU nějakou nahrávací místnost, takže během dvou týdnů by se to všechno mohlo pomalu zrealizovat.

Pokud jde o obsah, samozřejmě, že tam toho bude hodně o Bystřici, od historie, přes památky až po osobnosti. Totéž se pak týká mikroregionu, jako celku. Najdete tu kapitolu věnovanou přírodě, památným stromům, údolí Svratky, údolí Bobrůvky, skalám, přírodním památkám, rezervacím a tak dále.

Pak jsou zde i památky, do kterých jsme zařadili jednak hrady a lidovou architekturu a pak i takové speciality, jako jsou například středověké doly u Štěpánova nebo lesopark Templ v Dolní Rožínce. Je tu i kapitola věnovaná sportu. Tam najdete bystřickou sportovní halu, koupaliště v okolí, sjezdovky, běžecké trasy, cyklotrasy, trasy pro pěší. Zájemce tu najde i podrobnosti o jedenácti hradech a památné kostely, kterých je zde uvedeno deset. Jedna kapitola náleží řece Svratce, další dalekým výhledům, což jsou rozhledny Karasín a Rovečné a pak ještě některé vyhlídkové skály, hlavně u Víru. Zvláštní kapitoly jsou i o Pernštejnu a Šiklově mlýnu. Dále je tu zařazeno i sedmnáct vesnic, které s námi šly už do předešlého projektu. Máme na mapě připravené i další diody, kdyby se některá obec chtěla přidat.

Samozřejmě nesmí v mluvících kioscích chybět i některé další informace, jako jsou hotely, ubytovny, restaurace, cukrárny, občerstvení, muzea, galerie, směnárny a tak dále.

A kde budou kiosky umístěny?
Na Pernštejně to bude na nádvoří, v Karasíně pod rozhlednou a na Šiklově mlýně někde uvnitř v areálu.

A kolik míst mohou návštěvníci na mapě najít?
Máme celkem 147 diod a na klávesnici bude možnost zadat 509 hesel.

Projekt je to velice zajímavý a chvályhodný. Snad nebudou kiosky poruchové a odolají i náporu případných vandalů, jejichž nenechavým rukám většinou nic neunikne. Pro veřejnost budou jistě přínosem a to i díky panu Lukavskému, který jim propůjčil svůj hlas.