Malé muzeum malých motocyklů

Tak takhle se jmenuje muzeum Františka Proseckého v Bystřici nad Pernštejnem. A co v něm uvidíte? Samozřejmě, že motocykly. Ale nejen ty. Také historická rádia, vývěsní štíty, plakáty a i nějakou tu vyřazenou uniformu.

I když já zrovna nejsem „motorkový" fanoušek, přece jen se mi v muzeu líbilo. Pan Prosecký mne tam provedl a trochu jsme si popovídali.

Pane Prosecký, kolik exponátů tu máte?
Tady je jich dvacet osm.

A budete přidávat ještě nějaké další?
No rád bych, ale nejde nafouknout tahle budova. Takže zatím asi žádné další tady neuvidíte.

Slyšela jsem, že vám i město pomáhá shánět další prostory, a že chcete dovézt z vašeho muzea z Bítova i historická auta...
Velmi rád, protože sto kilometrů, což je trasa na Bítov, je na mne moc, takže rád bych to přestěhoval sem. Ale zatím jsem tu nenašel vhodné prostory.

A kolik aut v muzeu v Bítově máte?
Asi čtyřicet aut. A tady v Bystřici mám ještě nějaké další. Takže abychom to mohli dát dohromady všechno, tak bych musel mít nejméně patnáct set metrů čtverečních.

A návštěvníků vám chodí hodně?
Na Bítov vloni přišly takové tři tisíce lidí, ale vzhledem k tomu, že otevřeli restauraci přímo na hradě, tak do dědiny už tolik lidí nepřijde a tak očekávám, že návštěvnost klesne.

A v Bystřici? Mají lidi zájem?
To jo, za ten týden, co je to tu otevřené jich došlo kolem třiceti.

A který exponát je tu nejstarší?
Tenhleten francouzský Alcyon, který je z období 1924 - 38. Není přesně zjistitelné, z kterého roku to je, ale vyráběl se v tomhletom období.

Je až s podivem, kolik motocyklů dokázal pan Prosecký do tak malého prostoru dostat. A ani tohle množství nepůsobí dojmem přeplácanosti, každá věc je na svém místě, jako by tam patřila odjakživa. Milovníci veteránů tam určitě najdou to, co hledají. A musím říct, že i mě se tam moc líbilo. Doufám, že pan Prosecký najde brzy prostory i na automobily. Pokud se to podaří, bude mít Bystřice o další úžasnou atrakci postaráno.