Máte rádi krásné obrazy ?

Pokud ano, nezapomeňte se co nejdříve podívat do galerie ve Sněžném. V současné době zde vystavuje žďárský malíř Václav Mach-Koláčný. Svou výstavu zahájil nedělní vernisáží, na kterou se sjela spousta milovníků umění.

Samozřejmě zde nechyběl ani jeho kolega Ruda Němec, který si obrazy bedlivě prohlédl a nešetřil chválou. Také spisovatel Hynek Jurman se přišel podívat a i jemu se vystavená díla zamlouvala.

 

Václav Mach-Koláčný se věnuje nejen malbě, ale také počítačové grafice. Jeho díla jsou pohádkově něžná, plná fantazie. Zobrazené krajiny nejsou opravdové, ale mají svou duši. Na většině obrazech můžete najít bílou, vznášející se postavu, která je zahalena rouškou tajemství. Není to vždy jen náboženský motiv, autor se snaží diváka vtáhnout hlouběji, chce, aby se každý pozorovatel zamyslel nad jeho obrazem, aby ho nepřešel pouze povrchním pohledem. Některé z obrazů se vám schovají hluboko do podvědomí.

Z barevné palety je nejvíce využívána hnědá, zelená a žlutá. Jsou to barvy, které naleznete v každé krajině a autor je přenáší do svých obrazů.

I když vernisáž začala s několikaminutovým zpožděním, nikomu to moc nevadilo, protože všichni přítomní byli zabraní do prohlížení vystavených obrazů. Také prostředí sněženské galerie jako by vás nabádalo k tomu, abyste zastavili, zapomněli na všechen spěch a stres a trochu potěšili srdíčko a duši.

Nedalo mi to a šla jsem autorovi položit pár otázek.

Vystavujete ve Sněžném poprvé?
Ve Sněžném nevystavuji poprvé, vystavoval jsem tu už v roce 2001. Jinak na Vysočině vystavuji ještě ve Žďáře a v Kameničkách. Vystavuji také hodně na jižní Moravě a ve východních Čechách.

A kde berete inspiraci?
Inspiraci beru všude kolem sebe. Dívám se a pak maluju. Ale přetvářím to podle vlastní vize.

A jak se vám líbí galerie ve Sněžném?
Sněženkou galerii dobře znám, mívám tu obrazy i během roku k prodeji. Bukáčkovi teď staví novou galerii, možná to víte. Ta bude taky pěkná, ale tato už má svou historii a určitou atmosféru.

 

Tk až se budete toulat Vysočinou, nezapomeňte i na návštěvu sněženské galerie.