České dráhy připravily letní soutěž

Jestliže jezdíte rádi vlakem a také rádi navštěvujete historické památky, pak už máte výhru skoro v kapse. České dráhy totiž vyhlásily letní soutěž nazvanou Vlakem za památkami UNESCO.

Pravidla jsou jednoduchá. Musíte pouze dojet vlakem do předem určených míst, kde se naše slavné historické památky nachází. V informačním centru se prokážete platnou jízdenkou označenou průvodčím a za to obdržíte na hrací kartu razítko. Když budete mít všech dvanáct razítek, můžete navíc dostat bonusovou cenu, kterou jsou reklamní a propagační materiály Českých drah a UNESCO.

K tomu, abyste byli zařazeni do slosování o výhru, vám stačí pouhá tři razítka. Soutěž probíhá v době od 1. května do 30. září. A na jaké ceny se můžete těšit?

1.- 3. cena - pobytový dvoutýdenní poukaz pro dvě osoby ve vybrané lokalitě UNESCO, kilometrická banka a dárkové poukazy.

4.- 5. cena-pobytový víkendový poukaz pro dvě osoby, kilometrická banka a dárkové poukazy

6.- 20. cena-prohlídka města, zámku a zahrad v Kroměříži s průvodcem, včetně oběda v restauraci, prohlídka Kutné Hory s kostýmovaným průvodcem a večeří, víkendový pobyt v Litomyšli, prohlídka Třebíče s průvodcem, víkendový pobyt v Českém Krumlově, knihy, láhev pravé Třebíčské medoviny a další.

Jak sami vidíte, ceny opravdu stojí za to.
A ještě bych se ráda zmínila o těch tajemných dvanácti místech, které můžete v rámci soutěže navštívit. Na všech můžete najít památky našeho kulturního dědictví zapsaných v seznamu UNESCO.

Samozřejmě že jedním z těchto míst je naše hlavní město Praha. Její historické centrum bylo do seznamu připojeno v roce 1992. Nezapomeňte na návštěvu Hradčan, Malé Strany, Pražského Hradu, nebo Karlova mostu.

Dalším z tajemných míst, které máte navštívit je Český Krumlov, jehož historické centrum přibylo do seznamu ve stejném roce.

Čeká vás také město Telč, také zapsáno do seznamu UNESCO 1992.

A také Žďár nad Sázavou se svou slavnou stavbou mistra Jana Blažeje Santiniho Aichla. Jedná se, jak jistě všichni dobře víte, o poutní kostel zasvěcený sv. Janu Nepomuckému. V seznamu je od roku 1994.

Následuje Kutná Hora s Chrámem sv. Barbory, historickým centrem a Katedrálou Nanebevzetí Panny Marie v Sedlci. Zapsáno v roce 1995.

Nesmíte opomenout ani jedno z nejkrásnějších míst, Lednicko-Valtický areál, který se na seznam UNESCO dostal v roce 1996.

Vesnická rezervace Holešovice je dobře zachovaným příkladem tradiční středoevropské vesnice. Stavby z 18. a 19. století byly připsány na seznam v roce 1998.

Jedním z míst, které byste neměli vynechat je i Kroměříž. Jeho zámek a zahrady jsou chráněny UNESCO od téhož roku.

O rok později byly do seznamu zapsány zámek a zámecký areál v Litomyšli. Zámek je z druhé poloviny šestnáctého století a přes úpravy interiérů si zachoval téměř nedotčený vzhled z dob renesance.

Dalším z měst, které se těší na vaši návštěvu, je Olomouc. V seznamu UNESCO je od roku 2000 zapsán Sloup Nejsvětější trojice, vysoký 35m, který je vypracován v charakteristickém stylu známém jako olomoucké baroko.

Brno a vila Tugendhat, to je nabídka další zastávky. Chráněna UNESCO od roku 2002, představuje jedno z nejvýznamnějších funkcionalistických děl architekta Ludwiga Miese van der Rohe.

Posledním, ale neméně krásným městem, které byste o prázdninách neměli minout, je Třebíč. Zdejší židovská čtvrť a bazilika sv. Prokopa jsou sice na seznamu krátce, od roku 2003, ale to jim neubírá na zajímavosti.

Tak teď už vám stačí jen naplánovat trasu, zakoupit si jízdenku a vydat se na poznávací cestu vlakem. Šťastnou cestu!