Sbírka motýlů

Ještě jednou bych se ráda vrátila k divadelnímu festivalu nazvanému „Sbírka motýlů". Zahájení na náměstí bylo úžasné a podařilo se mi také navštívit tři z představení, které se v Novém Městě odehrávaly.

Než jsem se přistěhovala na Vysočinu, bývala jsem pravidelným návštěvníkem krnovského „Divadelního máje", což je taková „Sbírka motýlů" ve větším. Také zde účinkovali amatérští divadelníci, dostali prostor v městském divadle a tady mohli předvést, co umí.

V Nové Městě byla taková akce poprvé a klobouk dolů před jejími organizátory. Jak už jsem zmínila, navštívila jsem tři představení. Prvním z nich byl „Tracyho tygr" v podání novoměstského souboru Chandraradar. Diváků tam došlo více, než organizátoři čekali, takže museli přidat nějaké židle k sezení. Publikum mělo s herci bezprostřední kontakt, seděli na jevišti, tudíž jejich pozornosti neuniklo ani to nejmenší uklouznutí. Představení však proběhlo bez větších chyb a myslím, že nejen mě se moc líbilo.

Ještě téhož dne jsem se byla podívat na zahradě klubu Středozem, kde vystupovala písničkářka Žofie Kabelková. Musím se přiznat k tomu, že jsem se s ní a jejím zpěvem setkala poprvé a velice mile mne překvapila. I prostředí koncertu bylo úžasné, možná bych jen doporučila příště postříkat před představením každého diváka repelentem. Komárům sametový hlas zpěvačky zřejmě dodal velkou chuť k jídlu.

Posledním představením, které jsem shlédla, bylo vlastně dvoupředstavení. V neděli jsem vzala svou čtyřletou dceru na pohádky. U té první s názvem „O posledním drakovi na světě", jsem byla trochu na rozpacích. Netýkalo se ani tak hereckého obsazení a umu, jako toho, že byla určena pro malé děti. Podle mne by zaujala spíše ty starší, ale mrňata rozhodně neoslovila.

Zato druhá pohádka „O kohoutkovi a slepičce" měla u dětí veliký úspěch. Bylo to hlavně tím, že herci z Rakovníka kluky a holčičky do představení zapojili. Takže místo dětí tu najednou byli švadlenka, švec, prasátko, louka, mlynář a další. Všichni své role zvládli výborně a byli po zásluze odměněni potleskem.

Je dobře, že se festival uskutečnil a snad se příští rok zase do Nového Města na Moravě motýli vrátí.