Nová cyklostezka na obzoru

Nová cyklistická stezka Žďár-Polnička, která by řešila bezpečnost cyklistů i chodců, by se měla začít budovat už během letošních prázdnin. Do zimy by měla být stavba dokončena.

Podle Jaromíra Brychty, starosty Žďáru, by tato stavba měla stát patnáct miliónů, z toho dvanáct miliónů by mělo uhradit město Žďár, zbytek Polnička. Město požádalo o dotaci a byla jim přislíbena ve výši sedm miliónů korun. Tato dotace je na zvýšení bezpečnosti silničního provozu a poskytne ji Ministerstvo dopravy.

Na trase Žďár - Polnička se stále pohybuje velké množství turistů i místních. Pro návštěvníky Žďárských vrchů je v tomto směru spousta lákadel - Velké Dářko, naučná stezka, celá řada restaurací, které nabízí příjemné posezení, možnosti příjemných procházek v přírodě. Navíc je u Velkého Dářka největší chatová kolonie v okolí Žďáru. Lidé z Polničky využijí stezku především pro bezpečnou cestu do práce a zpět.

Mnohým cyklistům se ale nelíbí, že se o stezku budou muset dělit s chodci. Na vybudování chodníků pro pěší ale už další peníze nezbudou a jak podotkl Jaromír Brychta, je to všechno o toleranci. Jak cyklisté, tak chodci by se měli vzájemně respektovat.

Cyklostezka s asfaltovým povrchem má být dlouhá dva kilometry a povede podél Pilské nádrže, mezi travnatou pláží a chystaným akvaparkem. Žďár nad Sázavou už má asi pět kilometrů cyklostezek na svém území, což je chvályhodné. Bohužel však nejsou propojeny středem města oba konce cyklostezky, takže se cyklisté nevyhnou místním dopravním problémům. Město má zájem o napravení této situace, kamenem úrazu je ovšem výkup pozemků, přes které by měla stezka vést. Dva z majitelů již dlouhodobě s odprodejem nesouhlasí. Snad se časem i toto podaří odstranit a cyklisté i chodci budou Žďárem projíždět a procházet neohroženi kolemjedoucími auty.