Aktuálně v lese

I když nás babí léto těší tím, že i v polovině října je stále pěkné počasí sluníčko svítí každý den, je nejvyšší čas myslet na to, že tento stav již asi dlouho nevydrží a zima se přece jen začne hlásit o slovo.

Tak jako se svým způsobem chystáme na zimu my, "páni tvorstva", tak se na ni podvědomě chystají i zvířata a ptáci. Nikdo jim nemusí vysvětlovat, že napadne sníh a bude mráz a že je třeba se nějak připravit.
I když jsou v tomhle směru zvířata možná chytřejší než my, přece jen jsou odkázána na možnosti přírody, a proto je vhodné jim s tou přípravou trochu pomoci. Právě teď je doba, kdy nacházíme na zemi spoustu kaštanů. Děti je sbírají na tvorbu panáčků a zvířátek, my dospělí je můžeme využít na něco užitečnějšího. Je totiž ta správná chvíle, kdy je můžeme nanosit zvěři. Někdo pro ně může kaštany a žaludy skladovat nehorší časy, ale zvěř se vůbec nebude zlobit, když jim je doneseme už nyní. Potřebují si nadělat tukové zásoby na zimu, takže si s přikrmováním rychle poradí.

Co se týká ptactva, je pomalu čas nakoupit slunečnici či jiná semínka a začít přisypávat do krmítek. Ti ptáci, co neodlétli na jih, se k našim krmítkům pomalu naučí a až přijde opravdová zima, rozjedou své nálety naostro. Není potom hezčího pohledu z okna, než když je venku vánice, spousta sněhu a vy se koukáte na zaplněné krmítko a sledujete sýkorky, zvonky nebo vrabčáky, jak si dopřávají vámi naservírované pochoutky.

No a mimo zakrmování nastává čas honů. Co nevidět začne období lovu bažantů a divočáků. Do konce září se mohl lovit srnec obecný, srnče a srna do konce roku. Od začátku listopadu budou myslivci na honu lovit zajíce polního a králíka divokého. V naší oblasti můžeme shlédnout také jeleny, i ti se mohou lovit dle druhu do konce roku nebo začátkem ledna. V oblasti Žďárských vrchů ale asi lov jelenů není hlavní činností myslivců, určitě jich zde není moc. Ale z osobní zkušenosti mohu říci, že potkat se za zimního večera na lesní cestě u Herálce s jelenem není nic nemožného. Je to nezapomenutelný zážitek, když jedete autem a najednou jdou proti vám tři obrovské kusy zvěře...

Takže až vyrazíte po nedělním obědě na procházku do lesa, naberte do kapsy pár kaštanů, žaludů a přidejte ruku k dílu. Určitě budete mít příjemný pocit z toho, že pomůžete obyvatelům lesa přežít.