Bude se Nové Město chlubit arboretem?

Tak na tohle jsem se zeptala jednatele základní organizace Českého svazu včelařů v Novém Městě na Moravě, Ing. Zdeňka Tatíčka.

„ Měli jsme záměr vybudovat arboretum na zahradě pod poliklinikou. Žádali jsme Městský úřad v Novém Městě o příspěvek, protože tento pozemek patří městu a my jsme zde pouze v nájmu. Chtěli jsme se domluvit o budoucím využití, měli jme zpracované i plány. Po jednání zastupitelstva a rady nám bylo sděleno, že příspěvek nedostaneme, proto jsme prozatím tento záměr nerealizovali a je to odloženo."

Pan Tatíček mi ukázal i místo samé, poměrně zanedbanou zahradu na pěkném místě, která by si určitě zasloužila něco lepšího.

„ My jsme chtěli využít tento pozemek jako klidové místo, protože se nachází kousek od náměstí. Nebyl by tu problém vybudovat z náměstí bezbariérový přístup, takže i tělesně postižení občané by tu mohli trávit volný čas. Bylo by tu možné vodit i školáky a samozřejmě na své by si tu přišli i turisté a návštěvníci Nového Města."

A jakou máte představu o tom, jak by to tu mělo vypadat?

„Chtěli bychom tady nějakou parkovou úpravu. Vysázet nové rostliny, protože pozemek je v dost zanedbaném stavu. Například dole jsou haldy kamení. Potřebuje to zevní úpravu, nový přístup a také lepší oplocení. Chtěli bychom tu umístit pár laviček a také nějaký altánek, kde by mohli návštěvníci odpočívat. U rostlin bychom chtěli mít cedulky s názvem a nějaké povídání o nich - kdy kvete, jestli je to léčivka, atd. Samozřejmě i nějaké ty včelařské věci.
Na tomto místě jsou jednak vzrostlé stromy, některé z nich by bylo potřeba vykácet a vysadit nové a jednak haldy kamení a betonu, které je potřeba zlikvidovat. Samozřejmě nehodláme všechno rušit a kácet, spíše bychom chtěli, aby nám architekt při navrhování zhodnotil situaci a doporučil, co je tu vhodné a co ne. Nějaké okrasné rostliny nejsou schopny vydržet zimy, které jsou v Novém Městě, takže ne všechny jsou pro zdejší parkovou výsadbu ideální."

Dělali byste tento projekt ve spolupráci s CHKO?
„ Zvažovali jsme, že CHKO ke spolupráci přizveme. Chtěli jsme do toho zaangažovat paní architektku Jarošovou, která nám slíbila spolupráci na projektu."

A budete o příspěvek žádat znovu?
„Samozřejmě. Já si myslím že to jednání je doposud otevřené, že je prozatím pozastaveno a budeme vidět, co se bude dít dál."

Snad novoměstským včelařům jejich plán vyjde. Vždyť by to bylo ku prospěchu občanů, návštěvníků,včelařů i města samotného. Jeho turistickou atraktivnost by arboretum určitě zvýšilo.